ГРАБНИ -50% НА ВСИЧКИ ИНДИВИДУАЛНИ ПРОГРАМИ И ПАКЕТИ! ПРОМОЦИЯТА Е ВАЛИДНА ДО 24.12.2024 Г.

2008 // Архив

Date based archive
29 дек.

belchohristovcom_543

Задавали ли сте си въпроса, защо жените тренират различно от мъжете? Или, защо трябва да тренират различно? Има ли смисъл в това да тренират по различен начин, всъщност? Нека от тук да започнем …

Отговори на тази моя позиция и професионално мнение ще намерите, ако се запознаем заедно със физиологията на жената. Мъжете произвеждат повече тестостерон – хормонът, който има доминираща роля за мускулния растеж (мускулната хипертрофия). Мъжът продуцира средно 5-10 мг дневно, докато жената произвежда едва 0,1 мг дневно.

Второто различие се състои в разпределението на мускулатурата – чисто фенотипно. Жените имат по-малки мускули в горната част на тялото, а що се отнася до мускулната сила, тя е две трети (2/3) от тази на мъжа. Мускулната сила на долната част от тялото е еднаква и при двата пола измерена на килограм чиста мускулна маса. Нарастването на размерите и силата като проценти също е еднакво.

Това са физиологични аргументи, от които тръгва вече моето собствено виждане по темата:

Как трябва да тренира фитнес една дама, която желае да е слаба, фина и стройна, с подчертани мускули и красив релеф?

Какво може да се каже за режима на кардио тренировка?

Кардио елементът в една цялостна фитнес стратегия трябва да присъства. Дали кардиото ще е монотонно или интервално зависи от това искате да горите мазнини или да поддържате метаболизма бърз. Вижте спецификите за двата вида кардио, но то не трябва да е в повече, от това в програмата на мъжете. До тук, искам да кажа, че не виждам разлика, в кардио тренировките и при мъже и жени, ако целта им е една и съща. Обемът на кардиото: малко в началото на тренировката, колкото да загреете цялостно тялото и да го подготвите за истинска анаеробна работа, каквато е една фитнес тренировка и в края на тренировката, ако искате тези 20-30 минути да изгорят мазнини.

Какво може да се каже за режима на фитнес тренировка?

Като програма и интензивност мъжете и жените трябва да тренират по един и същи начин и тук – категорично го твърдя! Мускулите са направени от един и същи материал и за двата пола. Отговарят на по еднакъв начин на изискванията поставени пред тях. Повдигайте здраво и умерено тежко, за да ставате по-сексапилни мили дами! Вече за темата на спецификата на работните повторения, моля вижте тук, в темата за бързите и бавни мускулни влакна.

За съжаление, независимо еднаквия тип тренировка, средният физически тип жена не може да постигне същата степен на хипертрофия като мъжа. Има разбира се изключения. Това са генетично надарени жени с повишено ниво на тестостерона, което не ги прави мъже, разбира се! Но като цяло, тренирайте и спортувайки рамо до рамо с мъжете, жените (така разбирайте всичко написано до тук) ще извлекат резултатите малко по-бавно. Което не трябва да води до повече повторения (примерно повторения над 20, 30, чувал съм за повторения в рамките на 50 и т.н., което е глупаво, неработещи и грешно!) при упражненията и часове кардио на пътеката … което е загуба на време! И безрезултатно.

Жените, които искат да изградят хубаво оформено тяло, трябва да тренират здраво и просто вече да се хранят правилно! Което не е различно като изискване и към мъжете, нали така? Жените обаче са с средно по-високо ниво на телесни мазнини и затова се налагат по-упорити тренировки, за да се постигне подобна степен на дефиниция и релеф. Но едно е упоритост, друго е правилно да се правят нещата. Всъщност, огромна част от дамите не тренират „тежко“ и като мъжете, защото се стархуват да не направят мускули като мъжете! Това е причината да „се търсят“ други опции, т.нар. „по-приятни“ и „по-женски“ тренировки. Не! Не се прави така … Когато имах по 12-15 клиента за деня (знаете, трени

belchohristovcom_544

Случаят Елза Парини

Казус, чийто краен резултат бе зашеметяващ! Тук на всеки е ясно, че тренирам мъж, преобразяващ се в жена! Но трябва да изглежда жена. Да има фитнес линия, която показва (до колко може), че това е жена!

Тренировките на Елза бяха разделени в два плана – два пъти седмично крака, два пъти седмично горна част на тялото! Превес взимаха тренировките за гърди и рамена. Тяхната сепарация тук имаше ключов момент. Но вместо да наблегна на много повторения с малки тежести, направих точно обратното! Красив бюст се прави с тежки серии и и подходящи фитнес упражнения! Не се чудете защо ви пада бюста от към обиколки, ако са ви „насочили“ да правите по 20, та дори 30 повторения флайс или повдигане на гири от полунаклон!

Тук работата ми с Елза беше тежка – той/тя иска бърз видим резултат и имаше недоверие към тежките серии. Но, минаха седмици и вече картината се промени! „Изскочи“ му/й долната част на гърдите, „отсякохме“ визуално канала между двата pectoralis-a и вече гърдите му/й имаха вид на истинска дама. Предното рамо беше релефно, в средната част много не исках да акцентирам. Един „прибран“ гръб, малка талия (постигната в резултат на кардио тренировка, а не безмислени коремни преси) … всичко беше ок. И запомнете – детайлизирането на коремна преса не се прави с много коремни преси – от тях най-много да ви порастне талията! Особено, ако ползвате и тежест, за „повече успехи“.

Бедрата ги оформихме с редуване на тежки/леки тренировки (вижте по-горе отново линка за бързите и бавни мускулни влакна). Клек със щанга, напади, сиси клек, балетен клек, сгъване и разгъване на машина за бедра и прасцов мускул! И крайният резултат беше фантастичен!

Този натрупан опит ме навежда на мисълта, че всичко е възможно! Необходими са опит, знания и добре планиран в бъдещето фитнес график! Храна, възстановяване и качествена фитнес тренировка! Това е ключа към успеха. Това трябва да е и вашият подход дами, особено ако желаете такава фитнес визия:

Обратно към раздел „Фитнес“.

26 дек.

belchohristovcom_538

Анорексия – този термин е въведен за първи път през 1988 година! Той обединява една група хора, която макар и слаби на пръв поглед иксат да изглеждат още по-слаби и буквално кльощави. Сами си настояват, че трябва да отслабват и умишлено приемат по-малко храна.

Само толкова, колкото да оцелеят! За мен това е болестно състояние, чиито причини дори имат дълбок психологически и социален генезис. Анорексията е сериозно медицинско заболяване, което изисква лечение. Първата стъпка за получаване на помощ е установяване на проблема.

Следните признаци са характерни предупредителни сигнали за наличието на това заболяване:

  • изтощително гладуване
  • постоянен страх от наддаване на килограми
  • свръх растеж на космите по тялото поради недостатъчно протеин в храната
  • нередовност в менструацията
  • чувствителност към студено
  • косопад
  • изхабяване емайлана зъбите

Ако се забелязват тези симптоми, бъдете осторожни – вие попадате в клопката, наречена анорексия! Анорексията може да доведедо прекомерна слабост, спиране на менструацията, отоци на шията, язва и разяждане на хранопровода, разрушаване на емайла на задните зъби от честото повръщане, спукване на кръвоносни съдове на лицето, забавен пулс и понижено кръвно налягане.

Науката описва и следните случаи – намирани са заседнали лъжици и остри предмети в хранопровода – все предмети предизвикващи повръщане! Системните физиологични проблеми при страдащите от анорексия включват и нарушения във фукционирането на щитовидната жлеза, пулсови аномалии, намалено отделяне на растежен хормон както и хормони като кортизол, гонадотропин и вазопресин!

Ако анорексичното състояние продължава, се проявяват класически усложнения, свързани с гладуването. Нарушеното електролитно равновесие поради недостатъчно равнище на калий и натрий причинява обезводняване, мускулни спазми и в крайна сметка спиране на сърдечната дейност, което е с летален ефект – смърт! Хипокалемията е основен проблем (недостиг на калий) на анорексията.

Отначало анорексията се е считала единствено и само за психологическа болест. През последните години обаче лекари откриват и някои физиологически аспекти! Така например, при страдащите от нарушения храненето се наблюдават нарушения на химическото равновесие, сходни с характерния дисбаланс при пациенти с клинична депресия. Установено е, че при някои случаи на анорексия причината е остър недостиг на цинк!

Не пренебрегвам и чисто психологичският фактор. Имам контакти с анорексици и някои техни споделени мнения ме навеждат на следните мисли: някои момичета усещат страх от това, че ще порастнат, а момичетата често са в сложни отношения с майките си. Някои може би се опитват да отговарят на поставените от родителите им високи критерии, но се чувстват неадекватни – недостатъчно красиви и интелигентни. Страдащо от анорексия момиче може да развие комплеск за малоценност, да се смята за дебела и/или грозна и никакъв здрав разум или убеждаване не могат да променят тази изкривена картина в съзнанието си!

Но така или иначе, имам дузина примера с реални лижа, на които съм помогнал. Потърсиха ме всичките момичета и жени в доста напреднала фаза на анорексията, но успяхме заедно, плавно и качествено да подобрим здравето и „поналеем“ активна мускулна тъкан. За което съм им благодарен!

Обратно към раздел „Уелнес“.

22 дек.

belchohristovcom_531

Казвам се Румяна Станева и съм на 55 години. От млада имам проблеми с килограмите. Особено след втората ми бременност и раждането на втората ми дъщеря. Това ме потискаше и се притеснявах от визията си. Не знаех как да реагирам. Какво да правя. И затова се лутах. Пробвала съм много диети, много хапчета – Редуктил, Калорекс, ЗАХИР, отслабването на д-р Емилова, но все без резултат!

Това съвсем ме отчая. Нямах самочувствие. Преди два месеца се запознах с Белчо. Още със влизането му в салона се уплаших. Вървеше като типичен щангист и имаше много сериозен поглед. Уплаших се и се притесних допълнително. Имах записан час с него за среща. Той отиваше до рецепцията, за да попита, дали клиентката му го чака. Добрите му обноски обаче разтопиха това мое напрежение. След като се запъти към мен с усмивка и ми каза да не се притеснявам, като че ли предизвика съдбата – наистина се отпуснах и споделих проблемите си.

belchohristovcom_527

Белчо ми разказа как ще се процедира при него, какъв тип натоварване е удачно за мен, колко време ще се наложи да тренираме заедно, за да видя резултат! Аз исках видим резултат. И вече мога да кажа, че го имам. Най-важното бе, че след третата минута, напрежението от това, че някой ще ме гледа отмина! Така ми каза самия Белчо.

След 8 седмици редовни занимания имам следните подобрения:

– нямам сенки и отоци по очите

– не усещам кръвното ми високо

– имам повече самочувствие и съм по-издържлива

Белчо ме научи да закусвам. Научи ме да имам самочувствие!

Ходила съм в други зали. Питала съм за помощ тогава, за някой, който да ме наблюдава и т.н. Буквално исках да си платя, за да може някой да ми помогне. Отговора им беше: „Какво искаш сега, да седя до тебе непрекъснато ли и да си приказваме?“. Това ме срина и месеци по-късно открих Белчо. Да – хонорарите са му високи, вероятно както самия той казва „Най-скъпоплатеният съм за страната!“, но – резултатите, емоциите и всичко е чудесно Това търсех, затова съм доволна.

Призива ми към всички дами е: да не се притесняват! Да търсят услугите на професионалисти като Белчо! Аз исках да изглеждам добре и да се чувствам добре! Хората не дават пари току така, защото не са сигурни в резултата. Затова споделям това мое мнение, за да ви уверя, че Белчо знае как! Научих се да дишам, става ми по-леко когато вървя по улиците. Харесвам се! Приятелките ми виждат промяната. Диети не спазвам, просто се храня рационално. Не гладувам! Не ме влече вече и сладкото! Не ме притесняват вече килограмите, а обръщам внимание на размерите.

Следващата ми цел е да елиминирам изцяло хапчетата за кръвно. В момента то ми е 120:80, благодарение на Белчо, а не заради чайове и плодовете на Емилова. За мен тя е един мошеник!

Белчо ми вдъхва кураж, защото е млад и амбициозен. Дошла съм при него за резултати и той ми ги дава. Ще тренирам с него, защото не искам когато някой отвори вратата на салона, да ме гледат с подигравка. Няма да забравя още веднъж казвам, думите му: „Притеснението ти ще бъде до първите 2-3 крачки на пътеката!“

Останах и разбрана и доволна!

Бъдете здрави! И нека всички дами знаят, че в България има млади професионалисти с подход и уважение!

Обратно към раздел „Уелнес“.

13 дек.

Най-честото състояние, лекувано с диуретици е високото кръвно налягане. Лекарствата намаляват количеството на течностите в кръвоносните ви съдове и това помага за понижаване на кръвното налягане.

11 дек.

Пируват е вещество, което се произвежда ежедневно в тялото ни при смилането на въглехидратите (захарите и нишестето). Освен това се съдържа в доста храни, разнородни по състав. Ето някои от тях: ябълки, сирене, бира, червено вино. За направата на препарат, пируватът се получава от киселина, която по принцип е нетрайна. Ето защо препаратите на основата на пируват са с малък срок на годност. Или казано по-кратко – Pyruvate подпомага транспорта на глюкозата и протеина до мускулните клетки, където те се изгарят и осигуряват енергия.

Основни функции

Изследванията показват, че пируватът стимулира топенето на подкожните мазнини, като ускорява процеса на изгарянето им с 40%. Едновременно с това произвежда енергия и улеснява вашите тренировки, като ускорява преноса на глюкоза и белтъчини до мускулните клетки. Освен това значително повишава издръжливостта. Действа, като увеличава количеството на АТФ (аденозин трифосфата) в митохондриите и потиска синтезата на мазнини. Пируватът помага на фитнес трениращите да стопят тлъстините без да губят от тонуса и енергията си. За да се установи ефективността на пирувата, в университета в Питсбург е направен следният експеримент: две групи жени, болни от затлъстяване, са подложени на лечение с еднаква диета от 1000 ккал. На едната група се дава 30 грама пируват дневно в продължение на 3 седммци. Ето и резултатът: жените от групата, приемаща пируват, губят 40% повече мазнини, отколкото групата без пируват. След преминаване към нормална диета жените с пирувата възвръщат малка част от теглото си, а тези, неупотребяващи пируват възстановяват значителна част от първоначалните си килограми. С това се доказва, че пируватът стимулира топенето на тлъстините. Според изследователите той навлиза лесно и бързо в почти всички клетки от нашето тяло.

Нашият организъм произвежда пируват по естествен път всеки ден по време на обмяната на веществата или смилането на захарите и нишестето. Пируватът е съединението, което стартира цикъла на Кребс – верига от реакции, в която става пълно разграждане на пируватна киселина до СО2 и Н2О, при което се отделя енергия за нуждите на клетката. Пируватът стимулира топенето на подкожните мазнини, като ускорява процеса на изгарянето им. Оказва феноменален ефект при намаляване на теглото, като едновременно с това е и източник на енергия за по-добро представяне при физическо натоварване, като ускорява преноса на глюкоза и белтъчини до мускулните клетки.

Начин на употреба

Най-добре е приемането на пируват да се съчетае с намаляне на калориите във вашата диета. Намалете калориите с 10-15%, за да улесните изгарянето на мазнините. Все още оптималната доза не е точно установена, но се приема, че най-добре е да вземате по 1 грам пируват на 5 кг тегло. Например, ако тежите 80 кг се нуждаете от 16 грама пируват на ден (80 делим на 5 = 16).

Странични ефекти

Пируватът няма сериозни странични ефекти. Такива могат да се наблюдават при значително превишаване на необходимите дози (5 и повече пъти). Изразяват се в образуването на газове и стомашни разстройства. Друг „недостатък“ на пирувата е, че е необходим в сравнително големи количества (за разлика от карнитина например). Поради това препаратите на основата на пируват могат да ви излязат скъпички. Но виждате при какви концентрации работят. Подобно на случая с л-карнитина.

Обратно към раздел „Добавки“.

25 окт.

НОВАТА МАНИЯ В АМЕРИКА – ANABOLIC X-FACTOR™

КАКВО Е X-FACTOR?


Х-FACTOR
е патентована (патент на САЩ № 6,841,573) анаболна добавка за изграждане на мускулна маса, създадена от изследователя на увеличаването на работоспособността и едно от най-уважаваните имена в анаболно-стероидния свят Уилям Левелин (William Llewellyn).
Тя съдържа арахидонова киселина – важна маслена киселина, която предава сигнали за адаптивни промени в отговор на тренировката за издръжливост (маса).

05 окт.

Протеин на прах

Протеинът е продукт, който се съдържа във всички живи същества и е основен градивен материал на мускулатурата. Той е изклучително важен за всички билдери, а не само за тях. Подходящ е и за жени търсещи релеф, търсещи здравословно хранене и балансирана храна.

Коефициентът на усвояемост при високопрецентните протеини, които аз предлагам в магазинът ми с адрес www.belchohristov.net, са на почти 100%, което доказва, че няма да има по-добри на българския пазар до този момент. Новите инстантизирани йонно-обмененни протеини са с подобрена формула и пептидни структури са вече на пазара. Те са добити при ниска температура и допълнителна филтрация за повишаване нивото на гликомакропептиди /ГМП/ и биоактивни пептиди. Тези пептиди са свързани с подобряване на чревната дейност и имунната система. ГПМ се явяват свързващи депа за различните токсини и вируси, като по този начин ги изхвърлят от тялото.

До минимум са намалени наличието на нежеланите мазнини и въглехидрати и се повишава добрата усвояемост. Вкусовите качества са подобрени, а новите формули позволяват да се разтворят до желаната консистенция вече дори и без бързи и резки „шейквания“ с шейкъра, а само с лъжица! И като бонус, от лачествената филтрация на протеина, получавате и глутамин и аминокиселини с разклонена верига, във всяка доза! Една доза протеин на прах ви осигурява около 150 kcal. Вижте тук всички протеини на прах.

Гейнъри на прах

Гейнър формулите са микс от няколко продукта: задължително в състава на гейнърите се причисляват протеина и въглехидратите. Протеина тук обаче е микс от няколко висококачествени бленди: суроватъчен, млечен и яйчен. Няколко формули хейнъри вече правят гейнър формули и от телешки протеин. Въглехидратите, основно комплексни (затова тези формули са по-скъпи, но ефективни) са с първоизточник кафяв ориз, овесени ядки и сладък картоф. Това ознчава, че въглехидратите в гейнър формулата са със среден ГИ (гликемичен индекс).

Много малко са простите въглехидрати в модерните гейнър формули. Отделно, работещите формули гейнър продукти съдържат в състава си и фибри, омега-3 мазнини, семена от лен, MCT масла и т.н. Една доза гейнър на прах ви осигурява около 1 300 kcal. Вижте тук всички гейнър формули на прах.

Кое е по-добро?

По-добрият продукт е индивидуално избраният за (или от вас) продукт! Продуктът, спрямо неговите ползи, калории и състав определят накъде ще продължи развитието на вашето тяло и мускули. Ако търсите възстановяващ ефект, покачване на тегло или дори изчистване от мазнини, и протеина и гейнъра ще ви свършат чудесна работа. Напаснетете останалото от калориите в диетата и нагласете всички фитнес методики в полза на поставената цел.

Всички останали евтини формули на пазара в България, а и по света, не съдържат онези важни специфики, за които ви писах до тук. Основно тези формули съдържат прости въглехидрати и овкусители, които освен да повишат нивата ви на инсулин и да ви „омазнят“, за друго не се сещам в момента. Т.е., избора между 2 продукта (протеин или гейнър) не е всичко. Изберете и марката производител. За мен, най-добрите спортни компании в света са:

  • Обратно към раздел „Добавки“.

    29 авг.

    belchohristovcom_373.jpg

    Напоследък болките в поясната област се разпространяват като епидемия. Това, разбира се, се дължи отчасти на повишения интерес към спорта в резултат на застоял начин на живот. И начинаещи, и елитни спортисти търпят обаче последиците от неправилно провеждане на тренировката, изразяващи се чрез проблеми в лумбалната област. Виждаме как бързо и навсякъде изникват физиотерапевтични центрове и кабинети по хиропрактика (лечение на гръбначни заболявания). Специалистите по здравеопазване са претоварени с работа! Надникнете в чакалнята на физиотерапевта до вас и ще се уверите в това! Естествено, най-добре може да опазим здравето си и да поддържаме добрата си физическа форма като избягваме травмите, които ни дебнат на всяка крачка. А най-добрия начин да ги избягваме е като се запознаем със структурата, анатомията и функционирането на крайниците ни и трупа ни. Знанията в тази област проправят пътя към поддържане на добра форма цял живот. И обратно, липсата на достатъчно знания за функционирането на нашия организъм е пречка в стремежа си да постигнем добра физическа годност.

    Известно е, че острата продължителна болка може да е в резултат на травма в един или няколко междупрешленни диска, които абсорбират натоварването върху гръбначния стълб. Прекомерният натиск (причинен от прекалено големи тежести и ли неправилно изпълнение на движенията) може да доведе до сериозни проблеми. Действието на режещите сили причинява най-широко разпространената травма на диска. Прекомерният наклон напред (например при изпълнение на упражнение с клекове с щанга зад врат) или встрани може да доведе до увреждане на диска. Свръхразгъването на трупа в крайната фаза на упражненията с мъртва тяга (концентрично съкращение) може да причини притискане на дисковете! Даже безопасни упражнения за гърба могат да доведат до травми. Например, пресите над глава може да натоварят твърде много долната част на гръбнака в края на вдигането.

    Неправилно проведената аеробна тренировка може да доведе до сериозни травми

    Спортистите в аеробните спортове не са застраховани срещу увреждания в лумбалната област. В много случаи аеробните упражнения може да се окажат дори по-опасни за тази част на гърба. Това е така, защото те се изпълняват с много повторения и голяма скорост на съкращения. Това излага спортиста на голяма опасност. Важно е движенията в тези спортове да се изпълняват с висока степен на интензивност на нервното им пулсиране. Връзката мозък – мускул е от огромно значение за безопасното и ефективно провеждане на аеробната тренировка.

    Усещането, че са в отлична форма (и може да повишат нивото на натоварване) също може да доведе спортистите в аеробните дисциплини до травма. Те често надхвърлят разумните граници на своите възможности, като увеличават повторенията, скоростта на съкращението и третия компонент, прилагат прекалено голяма амплитуда на критичен потенциал. Много от тях считат, че е необходимо да се разтягат твърде много или прекалено бързо да изпълняват обръщания.

    belchohristovcom_374.jpg

    Един от най-сериозните трудове, посветени на травмите в лумбалната област при усукващи движения, е изследването на Дж. Хоригън (Horrigan, Joseph, M. Sports Medicine, IronMan Magazine, June 1991, стр. 80). “Повечето хора не осъзнават сериозната опасност от травми, която се крие в обръщанията и усукващите движения.” Долната част на гръбнака, която наричаме още поясната област, се състои от 5 костни сегмента, наречени прешлени. Между тях са разположени дискове – пръстеновидни образования състоящи се от няколко слоя плътна фиброзна материя. Центърът им е изграден от гъсто пихтиесто вещество. Дисковете изпълняват няколко функции, включително и разпределението на тежестта върху гръбначния стълб. Необходимо е да познаваме анатомията и функционирането на долната гръбна област. Нейната биомеханика се различава от другите части на гръбначния стълб! Основните дейности на долната лумбална област са сгъването и разгъването. Те ни дават възможност да се навеждаме напред и назад.

    Примери за такива движения наблюдаваме при изпълнение на коремни преси с повдигане на краката (тип свещ), разгъвания на гърба и упражнения с мъртва тяга. В обръщанията всъщност няма особено голямо въртеливо движени между отделните лумбални прешлени. То е само на 5 градуса. Това означава, че можете да се извъртате в лумбалната област най-много на 30 градуса! Това не позволява да се извършват особено големи въртеливи движения! Човешкото тяло извършва въртене чрез други части на гръбначния стълб. Най-голямо въртеливо движение може да се извърши от шията, където обръщането може да достигне до 60 – 80 градуса. Да допуснем, че всички части на тялото работят без травма. Не забравяйте, че лумбалната област на гръбнака не може да извърши голямо въртеливо движение. Всичко е съвсем просто. Ако принуждаваме някоя част на тялото да изпълнява не типично за нея действие, не само се излагаме на опасност да получим евентуална травма, а направо си причиняваме сами увреждания.

    Изводи

    За да избегнем опасността от сериозни травми е важно да сме добре запознати с разположението и функционирането на мускулите и свързаните с тях връзки и сухожилия както и с костната система на тялото, особено с лумбалната област! Когато подбирате някакво упражнение, първо изучете внимателно какви движения ще трябва да извърши тялото ви. Така ще решите, дали сте в състояние да се справите с упражнението или не! Не рискувайте, като се доверявате сляпо на това, което ви казват в залата. Сам изучавайте задълбочено всяко движение. Не бързайте – така ще сте сигурен, че тренировката ви ще е безопасна и ефективна.

    “Старите” упражнения за въртене и усукване може и да ви доставят удоволствие, но може и да ви състарят “много бързо”! Когато извършваме въртеливи движения, може да предизвикаме прекомерно въртене на гръбначния стълб. Особено чести са травмите при бързи въртения с лост (стик) без да се взема под внимание амплитудата на критичен потенциал и скоростта на съкращението. На вид лесните упражнения с въртене могат също така лесно да ви изкарат от строя с остри болки в гърба. Те могат неусетно да ви “извадят извън играта” и предизвикат хронична болка, която ще понасяте цял живот. Стойките в стоеж, седеж или сгъване напред натоварват особено много гръбначния стълб и не се препоръчват! “Долната част на гръбначния стълб не е структурирана така, че да изпълнява продължителни въртеливи движения.” (Michel, B.A., M.S. “Low Back Attack” Muscle and Fitness, Jan. 1994, стр. 60) Доказателство за това са характерните травми в гръбната област, от които страдат играчите на голф. От тях страдат и тенесистите. Да не говорим за гимнастиците. Там положението е още по-зле! Така че не само тренировката с тежести води до травми в лумбалната област. Често спортисти, които изпълняват упражнения без допълнителна тежест или уреди, поради неправилно изпълняване на движенията могат да се причинят сериозни увреждания. Това се дължи и на непознаване на човешката анатомия.

    Обратно към раздел „Уелнес“.

    Архив