Факторът „Планирани разходи“ за храна е нещо, което вероятно винаги, всеки месец е на дневен ред в едно нормално българско семейство. Под „нормално“, разбирайте онова, което всеки месец „слага на масата“ своите приоритети. Мъжът споделя, жената споделя, взема се решение и се действа.
Бюджетът на всички семейства в България е различен. Аз съм живял с бюджет за храна от 200 до 1 000 лв. С 200 лв, съм се опитвал и съм се справял, по ето точно този начин, описан тук. Задължително вижте линка. В момента, моето семейство (аз и съпругата ми) харчим по 1 000 лв за храна и изглеждам точно в този вид, в който съм например на тази снимка.
С 1 000 лв съм живял в годините, в които съм ползвал и хранителни добавки. Или … единственото, което целя да ви споделя, че храната е пасив. Но можете чисто емоционално да преодолеете това, като знаете, че ако храната ви е диетична, тя става актив – инвестиция в здраве. Това е другата страна на проблема – разход“ЪТ“.
Стречингът е важен елемент от всяка една тренировка. Това не е задължително да бъде просто фитнес тренировка. Могат да са тренировки по бадминтон, голф, борба, ММА, баскетбол и т.н. В тесният смисъл на думата, аз ще разгледам набързо ползите от стречинг за фитнес тренировките ви. Или фитнес тренировките ни – защото и аз прилагам активно стречинг в моите програми и в програмите на моите фитнес клиенти, когато ги тренирам лично или консултирам от разстояние.
Стречингът е вид разгъване, опъване и разтягане на мускулни снопове и влакна. В зависимост от ъгъла, под който сме застанали или прилагаме стречинг, определяме кои влакна на кои мускулни групи ще засегнем – т.е. в коя зона разтягаеме добре. Под стречинг имайте на предвид статично опъване на мускулните снопове, така, че те да бъдат още по-добре кръвоснабдени. Всяко наше действие има конкретен замисъл – когато се прилага чрез знание. Тук ще ви дам набързо някои основни насоки, за да използвате стречинга за различни цели. Покрай целите, ще усетите и ползите на стречинга.
Стречинг за повече мускулна маса и растеж
Учадващо, но факт – стречинг, изпълнен между отделните серии на конкретно фитнес движение (упражнение) помага много повече за мускулния разтеж, от колкото една обикновена пауза, между сериите без стречинг! Правете разтегливи и опъващи движения за мускулната група, която тренирате, за да насочите повече кръв в тази зона. Само по този начин правите мускула по-твърд, сепариран и възстановен. Отделно – стимулирате мускула чрез стречинг за повече хипертрофия (растеж) от обикновеното.
Стречинг за гъвкавост и по-малко млечна киселина
Анаеробните натоварвания, каквито са фитнес тренировките, предизвикват отделяне на млечна киселина. Когато тренирате, вие наранявате по един или друг начин цялостта на мускулното влакно и то получава малки микро разкъсвания. Те, в допир с млечната киселина, ви причиняват онази болка, която всеки един трениращ е „опитвал“ – познато явление като мускулна треска. Стречинг след края на фитнес тренировката ви може и намалява тази болка – т.е. намалявате и изтласквате количеството млечна киселина от междумускулното пространство. Разбирате ли?
Т.е. има разлика между това кога да се прави стречинг?
Определено! Или казано накратко:
- стречинг по време на тренировката води до повече хипертрофия
- стречинг след тренировка води до по-добро възстановяване и по-малко млечна киселина
Никога не правете стречинг, когато тялото ви е студено, незагрято! Никога не правете стречинг говорейки с някого! Никога не задържайте в стречинг положение повече от 3 секунди и никога не спирайте да дишате нормално и плавно!
Това е! Бързи и лесно приложими фитнес правила, които ще подобрят вашите фитнес резултати, само ако приложите правилно вече стречинга. Не го подценявайте. Той ви дава:
- по-добро възстановяване
- по-добра еластичност и гъвкавост на мускулите
- по-различна визия на цялостната ви мускулатура и изглед
- по-малко млчена киселина в мускулите
- по-добро кръвооросяване
- по-добро клетъчно „хранене“ на мускулите – заради кръвта, насочена към тях
Все още в средите най-дебатираният проблем относно стречинга е кога да бъде изпълняван? Много специалисти са на мнение, че преди тренировка той води до оптимален резултат и също толкова много специалисти препоръчват той да се прилага само след основната тренировка. Ето – показах ви истината, правилното приложение, но все пак, нега разгледаме и другите гледните точки за стречинга.
Поддръжниците на стречинг преди тренировка изтъкват факта, че той е ценно средство за загряване на тялото и за подготовката му за работа. Подчертава се, че тъй като мускулите притежават подобни на каучука еластични свойства, те трябва да бъдат предварително загрявани преди да заработят. Те са на мнение, че загряването на мускула се постига чрез тези упражнения. Ако в загрявката се включи стречинг, преди него трябва да има леко общо загряване – кардио дейност например. Дори поддръжниците на предварителния стречинг признават, че той е по-полезен след тренировка и води до удължаване на мускулите и увеличаване на обхвата на движението, включено в съответното действие.
Различните мнения на специалистите се дължат на факта, че подхождат към решаване на въпроса от различна гледна точка – дали е по-важно да се представиш по-добре или да изпълниш упражнението по-безопасно. Трябва да подчертаем, че едното не непременно е в противоречие с другото. Напротив, те трябва да са в пълно съответствие, тъй като всяка травма би довела до влошаване и на изпълнението. Една статия със заглавие “Стречинг преди тренировка ли? Може би не!” разглежда добре познати теории. Винаги се е смятало, че стречингът преди физическа дейност намалява риска от травми и подобрява изпълнението. Редица научни изследвания, проведени напоследък, обаче изразяват съмнение по този въпрос. Едно изследване доказва, че стречингът преди тренировка намалява способността за вертикален отскок и максималната сила за повдигане на тежест! Доказано е също така, че този отрицателен ефект продължава цял час след като разтягането! В същата статия по-нататък се твърди, че след стречинг преди тренировката нивото на изпълнение се понижава, но с това се понижава и риска от травми. Това само очертава дилемата за и против упражненията за разтягане преди тренировка. На базата на последни научни изследвания, тази статия препоръчва да се провежда леко разтягане със слаба интензивност. По-интензивен стречинг се препоръчва след тренировка (Strength Cond. J.: 22;44-47, 2000).
В друга статия (Med. Scy. In Sports and Exer. 32;271 – 277, 2000) се представя противоположно на горното становище. В нея се посочва, че стречингът преди бягане, баскетбол, тенис или други игри с ракета и топка се прилага от 100 години насам! Спортистите са убеждавани, че ако не се разтегнат достатъчно, се излагат на огромен риск от травми включващи разтягане на мускули, разтягане или скъсване на връзките или сухожилията, свързани с тези мускули. Тази концепция е поддържана от всички. Никъде обаче не съществуват научни данни, че стречингът действително предпазва от травми. Проведени са пет научни изследвания за определяне на въздействието на упражненията за разтягане преди тренировка върху травмите и нито едно от тях не доказва, че те имат предпазващо действие. В едно обширно изследване, проведено от Д-р Родни Поуп от Австралия, 1500 мъже военнослужещи са били разделени произволно на две групи – едната е провеждала програма за стречинг, а другата не. Първата група изпълнявала обикновени статични упражнения за стречинг и активни загряващи упражнения преди тренировка, а контролната група изпълнявала само активни загряващи упражнения преди тренировка.
След 12 седмици се оказало, че не съществува значителна разлика по отношение на травмите между двете групи (в експерименталната група имало 158 травми, а в контролната 175). Трябва да подчертаем, че при упражнението 20 метра бягане совалка (тест за скорост и сила) прогнозите за травми са били най-точни (забележете, че в статията не се посочва, дали проведената загрявка е била обща или специфична). Трябва да подчертаем, че специфичната загрявка е по-доброто средство за избягване на травми. Изследването ни посочва, че физическата годност и мускулната сила най-добре определят възможността да се получи травма при усилени продължителни спортни прояви, каквото е бягането совалка. Предполага се, че предварителната подготовка чрез специфично загряване би имала много по-голямо въздействие върху предотвратяването на травми отколкото стречинга преди тренировка, ако той изобщо има някакъв предпазващ ефект! Забележка: трябва да предположим, че би било от огромно значение да се проведе специално изследване насочено към това, дали стречинга предпазва от травми. Колкото до моето лично мнение, ето, изложих го в този материал. Мнение на база личен опит и такъв, натрупат при работа с клиенти.
Обратно към раздел „Фитнес“.
Представям ви Талия Милинкова, която е главна героиня в „ГлупакЪТ“ – авторска рубрика на BelchoHristov.Com. Всяка прилика с реални лица и поведения във фитнес залата и кухнята е на 100 % случайна.
Талия е красива дама, на 30 години. Блондинка, с красиви изразени устни, чар и незабравима харизма. Г-жа Милинкова е твърдо решена, след много СПА процедури и LPG-та, да се подложи и на фитнес и диета.
В това няма ама нищо лошо! Талия е изпълнителна, наивна и упорита. Тя намира своя консулнатнт по хранене.
Започва работа в залата. Получава своята първа диета и първите моменти на задълбочено четене. Диетата й представлява следното:
Вчера (13.10.2011 г.) пътувах за град Ахелой. В Слънчев Бряг ме посрещна моят стар (обърнете внимание на подредбата) приятел и клиент Дилян Петров. Той ми бе обещал топло посрещане и така и стана. Пътувах преди обяд, а в ресторант „Ахелой“ с Дилян бяхме точно 10 минути преди срещата с участниците, предвидена за 14.00 часа. Пихме набързо кафе, срещнах се с Михаил Кондакчиев – организатор на срещата, отправил поканата към мен и симпатизант на идеята BelchoHristov.Com!
Пред мен бяха вече участниците в заниманието ни. Обясних внимателно пред тях:
„Днес, неслучайно избрах частния транспорт. Днес аз реших да видя хората около мен. Днес аз видях – болни хора, хора с недъг, отчаяни хора и хора с проблеми (запознайте се със всички проблемни състояния, които компанията ми обгрижва с продукти и услуги тук). Единственият щастлив човек в автобуса бях очевидно аз. За съжаление … Знаете за причините, нека коментираме мотивите за нещастието, обезвереността на хората и какво означава да водиш безцелен начин на живот. Или … живот без знания.
Аз се казвам Белчо Христов и съм тук пред вас, за да ви убедя в ползите от фитнес и уелнес начин на живот и хранене, както и да ви покажа правилния път, към материализирането на всички здравословни наши навици и мисли (с действия) и как те могат да се превърнат в ежедневие. Без излишни средства, без излишни клиширани думи и скучни слова!“
Погледнете тази стара дама с бастунчето, погледнете изморения й вид и ми кажете – искате ли след години да изглеждате така? Какво всъщност искате и знаете ли как да го постигнете? Имате ли план?“
В този момент, аз видях 17 погледа вперени в тази минаваща случайно дама покрай мястото на срещата ни, моят глас се чуваше, а погледите на присъстващите – те не бяха към мен. Това целях! Успях да грабна вниманието на моята аудитория.
Сега и вие разбрахте, скъпи мои читатели, че всъщност идеята на тази среща бе да се говори за ползи от хранене, фитнес тренировки, но забележете – да се говори и от личен пример. Не просто да се говори. Не просто да се губи времето …
На срещата споделих:
- че една диетична закуска струва точно толкова колкото една пирожка
- има смисъл от диетично и здравословно хранене
- че то не е скъпо!
- че то е приложимо във всеки ден
- че спорта създава по-силни и приспособими към българските условия на живот хора
- че мечтите стават реалност
Лау! Да – това е фитнес семинар BelchoHristov.Com. След 90 минутно експозе, аз отделих и внимание на въпросите и отговори.
- обсъдихме смисъла на постите
- разказах за принципите на покачване на чиста мускулна маса
- обсъдъхме храненето при дамите (защото имаше представители на нежния пол)
- обсъдихме темата „Защо разделното хранене противоречи на физиологичните ритми на човешкото тяло?“ – връзката инсулин-аминокиселини
- обсъдихме възраждането на фитнеса и спорта в град Ахелой.
Виждам и уча съмишлениците ми, защо трябва човек да има далечни цели, а не крещящи краткосрочни „мечти“. Уча и изповядвам теорията, че нещата стават бавно, да, но с трайни резултати, а не бързо, с минимален успех.
На тази среща присъстваха всички представители на мотя таргет, а именно:
- мъже
- жени
- ученици
- собственици на малък бизнес
- хора с травма и контузия
- хора с вегетарианско мислене
- хора с нормален ден, но желание за ежедневни разходки – спорт
- хора с културистични амбиции
- хора с приоритети и мечти
Обратно към раздел “Новини”.
Процентът на телесните мазнини е най-важното мерило, благодарение на което ще разберете докъде е стигнал напредъкa ви във физическата активност.
Тези стойности обаче са свързани с определени ситуации от
реалния живот. По-долу съм изброил процентите телесни мазнини у елитните спортисти, на спортисти които са били и са мои фитнес клиенти.
Техните имена аз ще запазя в тайна, съгласно едно от условията да започнем работа. Между тях са имената на олипмийска шампионка по лека атлетика, баскетболист, футболист, културист, триатлонец и други (сами ще видите спектъра от спортове, в чийто казуси съм навлизал детайлно – при условие, че тук не става дума просто за персонални тренировки само, а за анализ, подкрепа и пълен пакет обслужване – срещи, мейли, разговори по телефона, консултации, суплиментиране и т.н.).
Важно е да отбележа два момента. Първо, процента на мазнините при мъжете ще бъде винаги по-малък отколкото при жените от същата група. Заради нивото и баланса хормони – съгласно здравните норми. Казах ли норми?
Второ, изброените тук групи включват професионални спортисти или спортисти, които съм подготвял както казах с месеци – т.е. станало е за тях начин на живот, който категорично казвам, че може и да е ваш начин на живот, стига сами да го искате.
МЪЖЕ ПРОЦЕНТ ТЕЛЕСНИ МАЗНИНИ
- Гимнастик и борци (класическа борба и ММА) – 4 %
- Културисти – 5-7 %
- Баскетболен център/гард – 8 %
- Триатлонец – 8 %
- Бадминтон – 9 %
- Баскетболист-нападател – 10 %
- футболист – 10 %
- Плувец – 10 %
- Тежкоатлети, тласкачи на гюлле – 17 %
ЖЕНИ ПРОЦЕНТ ТЕЛЕСНИ МАЗНИНИ
- Пациентка с анорексия – 10 %
- Гимнастичка – 14 %
- Инструкторки по аеробика – 17 %
- Скибегачки на дълги разстояния – 18 %
- Волейболистки – до 21 %
Тези индекси се определят най-точно с медицинска апаратура, която я има в по-големите градове. И тъй като това са професионалисти (хората, с това което правят, изкарват своята прехрана), техните анализи са изключително точни.
Този процент подкожни мазнини е в идеална спортна форма – за преди състезание, за което всеки се е готвил усилено минимум 3 месеца.
Този критерий, подкожните мазнини и техния процент е наистина мерило за добре и правилно свършена работа – във фитнес залата и в кухнята, заедно.
Във фитнес залата – виждате сами, % телесни мазнини е такъв, че самия спортист с визията си да подсказва с какъв спорт се е занимавал, отделно от височината му (баскебол, лека атлетика), антропометричните му показатели (дължина на дългите кости, залавни места на мускулите, съотношение бързи/бавни влакна) и структурата като цяло – развитие на гомели и малки, стабилизиращи мускулни групи.
Показателят % подкожни мазнини е перфектен индекс за перфектно изпълнена работа – и от страна на консултанта и от страна на лицето изпълнител. Този процент „показва“ мускулатурата на спортиста наяве и определя останалото количество и проценти тъкан в тялото:
- активна мускулна маса
- костна система
- вода и клетъчно съдържимо
- тъкани
Именно поради тези факти, за да не забуксува нито една от системите (клетка ->тъкан -> орган -> система) се подхожда правилно и по един единствен начин в подготовката на всеки спортист. Дори и фитнес любител. И това е индивидуалната стратегия. Именно в тази връзка, всеки мой клиент попълва и развива с подробности всичко в анкетен лист, от който аз тепърва започвам работата със здравето и визията и успехите на всеки. Всеки, без нито едно изключение!
Имах уникален шанс да се чуя в реално време със самият Чарлз Глас (не ме питайте колко зор видях, докато се сдобия с телефонният му номер). В кратък и бърз разговор (в емоцията, съвсем забравих са 8 часовата разлика с Америка) разбрах, че Чарлз Глас е готов да помогне на мен. Заплатих пълния пакет от негови услуги, а именно:
-
да ми се изготвяат диета и план на хранене
-
да ми се изготви фитнес програма и план програма за силови и кардио занимания
-
супементация
Ще споделя и сумата за услугата, за да кореспондираме с вас коректно – тя възлезе на над 1 800 лв! Толкова ми струваше удоволствието, което заплатих, за да бъда проследяван в рамките на 3 месеца от него, онлайн. Или казано с други думи, за такава услуга, получих и нужното образование, което според мен никой българин (до днешна дата) не е дръзвал да направи – основно, като инвестиция в своята собствена сфера!
След като изпратих рутинни снимки наскоро, на моя консултант във временната ми подготовка, Чарлз Глас, получих и този въпрос.
„Белчо, състезател ли си?“
Да разбира се! Винаги съм се състезавал със себе си, забавно е. Винаги съм искал да изглеждам различно. А не клише! Интересното при работата ми с най-известният и най-добър персонален фитнес треньор на културистите по света е, че реално аз се обучих още по-добре! Повярвайте ми, научих много големи тънкости, които изисквах от него. Във сферата на храненето, тренировките и дори се докоснах донякъде и в тънкостите на обезводняването, позинга на сцена, имайки на предвид силните и слаби страни на атлета. Смело мога да кажа, че при работата ми с клиенти, от моя страна, вече съм въвел някои от нещата и разликите са налице.
С други думи, аз съм много очарован както от тренировъчната, така и от хранителната стратегия, които получих. Получавах насоки на всеки месец – нови програми, с оглед на развитието ми, което бе факт благодарения на спазване на програмите. Научих нови неща за комбинирането на протеина с въглехидратите, че човек „изчиства“ мазнините в присъствие на въглехидрати и много други неща.
Самият Чарлз Глас сподели за мен:
Белчо, постигнахме много! Много съм ангажиран в момента с подготовката на моите атлети за Мр. Олимпия 2011, но съм впечатлен от въпросите ти и едва след това време, което изкарахме двамата заедно онлайн погледнах блога ти. Изненадaх се, защото и ти си треньор! … Aдмирирам желанието ти за знания, които търсеше. Благодаря ти за доверието и възможността да бъда твой треньор. Спокойно ако си в САЩ сега, ще бъдеш много успешен треньор тук. Защо не и ментор на големите имена в спорта ни? Бъди здрав и все така помагащ на хората в нужда.
Чарз
Обратно към раздел „Уелнес“.
Колкото по-често, толкова по-бързи резултати?
Не! Бързи резултати няма, запомнете това. А и закъде сте се забързали, всъщност – сами сте си виновни, ако не ви харесва вашата форма, нека да си го признаем. Нередовното хранене, неправилното хранене са причина, да не се харeсвате. останалите причини могат да са:
- не знаете как да тренирате
- не знаете как да се храните
Тези незнания освен че забавят резултата от цялата тази пот и умора във фитнес залата, ами могат и да ви откажат! Недейте! Казах ви причината, вижте коя е, след това ми я споделете. Аз мога да корегирам това, но преди да го направя, нека ви разясня малко повече за тренировъчната честота.
Вие търсите правилният път към постигане на завиден релеф и стройна фигура, но нещо ви липсва или правите грешни стъпки встрани? Опитали сте всичко и все пак не се получава вашата желана форма? Дали наистина останаха все още някои други секрети в интернет света и общността, които да са ви полезни и работещи?
Със все по-масовото ползване и търсене в мрежата, информацията става още по-достъпна. Но … останаха ли наистина още работещи трикове за вас? Явно да, след като не постигнали нужния резултат, а такъв с моите клинети постигам всеки ден! За да четете с отворена уста тези мои редове, значи точно на вас нещо ви се „губи“, „бяга ви“. Ето и решенията.
Вижте какво бих лично ви посъветвал да направите, с ето тези мои 6 промени, които можете да интегрирате в режима си:
СЕКРЕТ # 1
Когато ядете по-малко, започвате да изгаряте мазнините, но по-малко! Щом като намалите калориите, организма намалява и своята собствена обмяната на веществата и това започва да гори по-малко калории, за да компенсира сам! Факт. Организмът ни подтиска своя собствен енергиен потенциал, като намалява нивото на хормоните, които стимулират обмяната на вешествата.
Това е „бедствена реакция“. Реакция, с която се компенсират намалените въглехидрати и калории в диетата ви. Един от начините да се отстрани тази последвала адаптация е като повишим нивото на хормона инсулин. Бързо усвояващите се въглехидрати като кифла, конфитюр или бял хляб, приети сутрин след сън или след фитнес и кардио тренировка, ще предизвикват тази реакция. Това е като похват за следтренировъчното ви хранене.
И така, по този начин, организма се заблуждава, че диетата е свършила и хормоните свързани с бързата обмяна на вещества, които изгарят калории, отново повишават нивото си. Когато се завърнете отново към състоянието на калориен дефицит, вие ще го посрещнете с високо ниво на хормони, изгарящи мазнините, без подтиснат метаболизъм обаче. Хитро нали?
СЕКРЕТ # 2
В някои случаи се оказва, че нисковъглехидратните ви дни не са с достатъчно „ниски“ въглехидрати. Всъщност, следването последователно на няколко, десетки дни с един и същ тренировъчен план, ден след ден, няма да дава резултат вечно. Този стрес вече се одаптивен период, в който сте попаднали и заради който забуксувате. И имаме проблем, нали? Какво да правим? За да има непрекръснат прогрес, аз съветвам моите клиенти да ротират и „стресирват“ чрез хранителни подходи тялото – със здравословна цел и цел отслабване. Т.е. с цел намаляване на телесните мазнини.
Т.е. намаляваме калориите общо и въглехидратите до изключително ниски нива. Но колко ниски е въпросът, в кои дни – тренировъчни, почивни? Ако е тренировъчен денят, коя мускулна ще тренираме, ще правим ли кардио? Всъщност тук е следващата тайна, която вие не знаете, нали? Вдигнете тези въпросни въглехидрати за 2-3 дена последователно, без дори да тренирате. Този шок радикално намалява гликогеновите запаси. Когато гликогеновотро ниво пада, изгарянето на мазнини нараства многократно.
СЕКРЕТ # 3
Когато дните ви с ниски калории не дават резултат, бих препоръчал да се намалят само въглехидратите за 4-5 поредни дена в режима, който спазвате. Колко могат да са тези дни обаче? За по-тежките мои клиенти, като килограми, съм препоръчвал до 10 такива дена, а за по-леките (обикновено това са били жени) 3-4-5 дена. Разбира се, това се следи, не се „мери на око“. Намалявате въглехидратите, но се уваличават мазнините! В тези дни могат да се добавят някои много полезни хранителни добавки. Намирам за удачно прием на 20 грама дневно средно-верижни триглицериди. Визирам само в тези дни, когато тялото си „мисли за адаптация“. За да не му я дадем/те, иначе за какво ни е, съм предлагал тогава, само в тези случаи както и микс от Л-карнитин, тогава и пируват – особено за кардио тренировки.
Тези хранителни добавки могат да помогнат да се ускори обмяната на веществата и това осезаемо да ускори метаболизма ви. Тогава Л-карнитина действа! При много ниски въглехидрати, но със задължителното участие на пируват. Или при стриктно спазване на въглехидратният прием през всички дни от диетата ви, с индивидуални количества пируват, който да задейства въглехидратния метаболизъм. И тогава карнитиновата добавка действа като совалка – защото тя реално не „гори“ мазнини.
Когато въглехидратите „паднат“, се увеличават кетоните в тялото ви. Това са страничните продукти от разпада на мазнините. Кетоните спират намаляването на мускулна маса, когато въглехидратите станат прекалено малко. Кетоните изгарят предимно в мускулната тъкан.
Ето този ключ, този похват аз съм предвидил как да се избегне – защото непрекъсната стимулация за бърз метаболизъм е гарант дори за това, да не се стига до ползването и употребата на продукти. Но … все пак виждате, че има и изключения. Е – тайната тук е само 15 дневен прием на л-карнитинова добавка, със задължителното участие на термогенен фет бърнър.
СЕКРЕТ # 4
Когато намаляте въглехидратите си в една диета за релеф, понякога се стига до състояние, в което мускулите ви започват да изглеждат много … “слаби”. Без обем, плоски и вели. Липсва в диетата ви сол и по-точно натрий! Да, точно така. Много фактори могат да окажат влияние върху мускулната маса, докато губим телесни мазнини. Един от тях е количеството вода в самите мускули.
Гликогенът ви има свойството да изтегля вода в мускулите, с което се запазва масата. Когато гликогенът спадне рязко по време на диетата или поради просто начинът ви на хранене, както искате така го разберете, водата вътре в мускула също спада. Как да задържим водата в мускулите, когато едновременно с това държим над прецизните количества въглехидрати? Резонен въпрос, нали? Мнозина смятат, че водата се натрупва в подкожието. Което е и вярно, ето аз ви потвърждавам това.
Но заедно с това се задвижва „вътрешна помпа“, която вкарва глюкоза от въглехидратите (от храната), а аминокиселините (от храната) в мускулите. Всяка една съставка от тези двете „изтегля“ вода със себе си. Въпросът е в това, как, кога и по какъв начин.
СЕКРЕТ # 5
Основното затруднение при диетата ви е, когато ядете по-малко и така изгаряте по-малко калории за сметка на подкожните мазнини. В такива случаи, аз съм прилагал и винаги съветвал (само в тези случаи) употреба отново на хранителни добавки, които да повишавт нивата на норепинефрин в организма.
Това ще „отключи“ процеса на топене на мазнини. В този похват няма нищо опасно, нездравословно или тревожещо! Това се прави за около 10 дена. Време, в което добавките нито ще „заситят“ рецепторите, нито ще спрат да действат.
СЕКРЕТ # 6
Понякога кардиото трябва да бъде увеличено, ако не виждате резултат до 14-тия ден! Задавали ли сте си въпроса обаче, дали един 55 или 100 кг индивид горят едни и същи калории за 30 минути степер? Какво правим обаче, все пак? Увеличаваме кардиото? На кое кардио?
-
кардио на гладно с нормален темп
кардио на гладно с интервален метод
-
кардио преди фитнес тренировка с интервален метод
-
кардио преди фитнес с нормален темп
-
кардио след края на фитнес тренировката с интервален метод
кардио след края на фитнес тренировката с нормален темп
-
кардио на гладно преди сън
Е, ако гледате така схемата, ще разберете ли кое кардио е вашето? Отделен е въпросът колко минути, нали? Въпреки, че организмът много бързо се адаптира към кардио тренировката, което означава, че изгаряте все по-малко калории, ако го допуснете. Но това е нормален адаптационен отговор на собствения ви метаболизъм, който е подложен на продължителен еднообразен режим – и хранителен и тренировъчен.
Едно екстремно кардио за няколко дни в седмица може хубаво да ви раздруса! Гарантирано! Ако сте достигнали мъртва точка, направете това. Т.е. интегрирайте интервално кардио в рамките на 1 календарна седмица и се наблюдавайте. Намалете работните повторения в силовата ви част също. Спрете да си мислите, че горите повече калории с повече повторения.