ГРАБНИ -50% НА ВСИЧКИ ИНДИВИДУАЛНИ ПРОГРАМИ И ПАКЕТИ! ПРОМОЦИЯТА Е ВАЛИДНА ДО 24.12.2024 Г.

Хормони: алдостерон (Aldosterone)

Хормони: алдостерон (Aldosterone)

Алдостеронът е стероиден хормон. Отделя се (синтезира се) от кората на надбъбречните жлези. Структурно той е минералкортикоид, който регулира водно-солевия баланс (електролитен баланс) в организма, като има известен ефект и върху метаболизма на мазнините, въглехидратите и протеините.

Надбъбречните жлези са разположени върху горната предна част на двата бъбрека. Всяка жлеза се състои от две части – кортикална част (кора) и медуларна част (сърцевина). Двете части се различават съществено по вида на продуцираните хормони, както и по регулацията на секрецията им от нервната система. Надбъбречната медула е изградена от хромафинни клетки, които произвеждат катехоламините адреналин и норадреналин. Надбъбречната кора участва в синтеза на три групи хормони: глюкокортикоиди (кортизол), андрогени (тестостерон) и минералкортикоиди (алдостерон). Нейната функция се регулира от хормони, произвеждани от предния дял на хипофизата (аденохипофиза) и хипоталамуса, както и от ренин-ангиотензиновата система.

aldosteron_tablo_1

Ролята на стимулиращи фактори имат:

      • ренин–ангиотензин–алдостероновата система. Ренинът е бъбречен ензим, който се секретира в отговор на промени в кръвното налягане и обема на циркулиращата кръв, както и вследствие на промени в нивата на серумните натрий и калий. Попаднал в кръвния ток, ренинът въздейства върху циркулиращ в плазмата протеин, наречен

    ангиотензиноген

      . Ангиотензиногенът се превръща последователно в ангиотензин I и ангиотензин II, като последният стимулира освобождаването на алдостерон от бъбреците. Системата ренин–ангиотензин–алдостерон съществува като плазмена и тъканно фиксирана система, локализирана в миокарда, съдовите стени, бъбреците и други органи. Благодарение на нея се поддържа постоянството на циркулиращия кръвен обем.
    • повишаване нивата на серумен калий
    • АКТХ (с по-слаб ефект)

Алдостероновата секреция се инхибира от атриалния натриуретичен пептид (предсърден натриуретичен хормон). Физиологичните ефекти на алдостерона включват:

    • регулиране нивата на натрий и калий в кръвта
    • регулиране на кръвното налягане и баланса на течности и електролити в кръвта (алкално-киселинното равновесие)

aldosteron_tablo_2

Алдостеронът въздейства (като продължение от илюстрираното на таблото по-горе) не само на бъбречните каналчeта, но също така и на чревния епител, на слюнчените и потни жлези. Крайният ефект е свързан с понижаване концентрацията на натрий в урината, слюнката и чревния секрет, а тази на калия се увеличава (обратно на серумните концентрации). Алдостеронът има хипергликемичен ефект, т.е. повишава концентрацията на глюкоза в кръвта!

Изследването на нивата на алдостерон се извършва в следните случаи:

  • за отчитане количеството на отделения от надбъбречните жлези алдостерон
    • при съмнения за тумор на надбъбречните жлези
      • за подпомагане диагностиката на причините за високо

    кръвно налягане (хипертония)

      или твърде ниски нива на серумен калий

Нивата на алдостерон могат да се изследват в кръвта или в урината. Кръв се взема от радиалната вена на ръката чрез венепункция. При изследване на урината се взема 24- часова проба. При диета с високо или твърде ниско съдържание на натрий – това може да повлияе нивата на отделения алдостерон. Ето защо е необходимо две седмици преди провеждане на каквото и да е било изследване да се спазва хранителен режим, в който приетото количество натрий е добре да бъде около 2300 мг дневно. Нивата на алдостерон могат да се повлияят и от положението на тялото в ежедневието.

След извършване на тежка физическа дейност или преживян силен емоционален стрес, нивата на алдостерон флуктоират, както и при други физиологични промени, например:

    • при бременност – нивата на алдостерон е възможно да са по-високи през третия триместър на бременността
    • с възрастта количеството на отделения от надбъбреците алдостерон намалява

Референтните стойности на нивата на алдостерон в кръвта са:

При деца:

  • легнало положение 0,08 – 0,97 nmol/L или 3 – 35 mg/dL
  • седнало или изправено положение 0,14 – 2,22 nmol/L или 5 – 80 mg/dL

При възрастни:

    • легнало положение 0,08 – 0,44 nmol/L или 3 – 16 ng/dL
    • седнало или изправено положение 0,19 – 0,83 nmol/L или 7 – 30 ng/dL

Референтните стойности на алдостерон в урината са: 6 – 72 nmol/L или 2 – 26 mcg. Резултатите могат да варират между различните лаборатории. Отклоненията от нормалните резултати могат да се дължат на:

    • първичен алдостеронизъм (синдром на Conn) – установяват се високи нива алдостерон, ниски нива на ренин. Дължи се на тумор или хиперплазия на надбъбречните жлези
    • вторичен алдостеронизъм – установяват се високи нива на алдостерон и високи нива на ренин. Дължи се на отговор на надбъбречните жлези към някои заболявания – сърдечна недостатъчност, чернодробна цироза

Високите нива на алдостерон (хипералдостеронизъм) могат да се дължат на:

  • тумор на надбъбречните жлези
    • бъбречни заболявания
    • сърдечна недостатъчност
    • чернодробни заболявания
    • прееклампсия – състояние, което се характеризира с хипертензия (високо кръвно налягане) и протеинурия (наличие на белтък в урината). Настъпва обикновено след дванайстата седмица на бременността при жени, които дотогава са имали нормално кръвно налягане.

Ниските нива на алдостерон (хипоалдостеронизъм) може да се дължат на:

  • болест на Адисон (резултат е от хипофункция на надбъбречните жлези)
      • бъбречни заболявания вследствие например на

    диабет

    • лечение с хепарин

Обратно към раздел „Анатомия и физиология“.

Публикувано от
Магистър биолог и специалист по клетъчно хранене, интеграция на фитнес упражнения и тренировки, в ежедневието на обикновения любител спортист, професионалния атлет, както и експерт при храненето, суплемнтирането и спорта при проблемни състояния и заболявания.Създател на индивидуалните услуги "Клубно членство", с които е помогнал на над 19 000 казуса. Повече за услугите на Белчо Христов, следете тук.

2 Коментара

    Този материал е свързан и с други теми в сайта:

    1. Високопротеиново хранене - "Скрити рискове" или нормални неща? | Белчо Христов - Фитнес | Диета | Добавки май 4, 2020 (10:44)

      […] Трябва да се направи подходяща забележка по отношение на ежедневното хидратиране. Препоръчвам от 3.5 до 6 литра вода на ден за мъже и жени. Минимум 1 литър вода да е приет веднага след ставане от сън, преди закуската ви дори, ако ще спазвате протеиново хранене. Протеините не са бъбреци или чернодробни врагове, единственото предупреждение е, че трябва да пиете много вода! С моите клиенти спазвайки това поведение, проблемите с бъбреците и черния дроб днес са сведени до 0. Не забравяйте и солта и добрите нива на алдостерон.  […]

    2. Електролитен баланс - описание, механизми и ползи | Белчо Христов - Фитнес | Диета | Добавки юни 22, 2020 (08:24)

      […] Един от многото начини, по които организмът е в състояние да осигури компенсаторни регулиращи функции, е чрез пикочната система. Бъбреците играят ключова роля в регулирането на концентрацията на калий и натрий (а също и на калций) в плазмата изхвърляйки толкова количество от тях колкото е вкарано в организма. Когато организмът се затруднява да поддържа калиево-натриевия баланс, той се справя с това като отделя активиращ хормон, наречен алдостерон. […]

    Оставете коментар или задайте въпрос тук:

    Архив