Какво е метаболизъм?
Метаболизмът е термин, който се използва за описване на всички химични реакции, участващи в поддържането на живото състояние на клетките и организма. Метаболизмът може да бъде разделен на две категории:
- катаболизъм – разграждането на молекулите за получаване на енергия
- aнаболизъм – синтез на всички съединения, необходими на клетките
Знаете ли че редовното недохранване, забавя обмяната на вещества, вашия метаболизъм?
Да, това е така! Преди да продължим, вижте какво е гладуването. Можете дори сами да определите, дали в действителност гладувате. Затова …
Сметнете вашите калории!
Веднага, ако искате бърза обмяна (матаболизъм) и здраве. Хайде, въведете стойностите си.
Всички клетъчни процеси изискват енергия, осигурете им я! Ако искате бърз метаболизъм и обмяна на веществата.
Затова, след като сте пресметнали калориите, вижте какво търсите:
- поддържане на тегло
- покачване на тегло
- понижаване на тегло
Аз препоръчвам за забързване обмяната на веществата, тъй като това е приоритет, дори ако ще покачваме тегло (затова тази тема се оставя малко на по-заден план), пресметнатите калории, да бъда подложени задължително в лек дефицит калории. След което се:
Определят броят порции храни на ден
Това става, след като спазите описаните вече правила, тук. Т.е. колко порции хранения за деня ще имате, зависи не от вашите желания и възможности, а от тази необходимост, която калкулатора показва.
Прием на течности и соли
Много важен момент. Силно подценявана е водата и солта. Прекалено много грешни послания има специално за солта. Яжте сол! Просто вижте от колко сол има нужда вашето тяло. Ако не ядете сол, не приемате достатъчно вода, организма ще „жадува“ и затова ще се запасява с вода, ще задържате течности. Осигурявайки солта, тогава спазвайте правилата за хидратиране!
Вместо извод
Искам да обобщя какво ще ви струва буквално и преносно всичко по темата ускоряване на метаболизма и обмяната на вещества:
- индивидуална стратегия на хранене
- план за броя порции хранения и типове компоненти в диетата
- осигуряване на храната (пазаруването й)
- подходяща термична обработка и прием на тази храна през деня
Или казано по-просто и съвсем директно – да, ние трябва да си готвим храната и да си я носим навсякъде. Какво ще стане, ако просто не искате да съгласите с мен?
- ще продължите по стария начин, без промяна (само ще прочетете статията и до тук)
- ще ме послушате, но на 1/2 ще приложите нещата – да, съгласен съм, изисква време да излезем от зоната на комфорт
- ще започнете, но с полуготова храна, заради оправдянието „нямаме време“ (е, тази храна още повече ще забави обмяната ви, заради маринатите, солта и подправките в този стил на предлагане на тези храни)
Какво ще се получи?
Ще отречете, че тези съвети работят, защото няма да видите резултатите. Ако ги искате – приложете съветите ми този път правилно: сметнете калориите, вижте калориметричната таблица на храните, сметнете си диетата (с броя порции хранения) и я спазвайте, за да имате вече бърза обмана на вещества – метаболизъм! А ако просто наистина сте разбрали идеята на този материал, искате ме за ваш ментор – не се колебайте и вижте всичко по темата „Клубно членство“ още сега!
Обратно към раздел „Хранене“.
1 коментар