Вместо въведение
Безсънието, повтарящо се нощ след нощ се квасифицира като инсомния. За хронично се смята безсънието, ако страдащия от него не може да заспи и спи цяла нощ, в течение на няколко дни или месеци. В световен мащаб, безсънието засяга огромна част от населението.
Инсомнията може да се прояви като класическа неспособност да заспите. Особено в началото, когато си легнете или пък се събудите през нощта. Осредненни данни сочат, че около 15 до около 17% от населението на Земята страда от безсъние. Данните са скорошни – направени през 2014 година! Макар и неприятно, безсънието вече се приема и като опасно за здравето! Обикновенно, за повечето страдащи от безсъние, това е едно нормално безспокойство, но проблемите от безсъние могат и траят месеци след това, че дори и години.
Хроничното безсъние е симптом на сериозно заболяване. 50% от случаите се дължат на депресия, психологически нарушения като тревожност, скръб и други. За безсънието могат и същестуват широка гама от причини. Дори такива, като артрит, астма, проблеми с дишането, хипогликемия, хипертироидизъм, нарушено храносмилане, бъбречни и сърдечни заболявания., мускулна слабост.
Честата смяна на чаосви пояси, ако пътувате, употребата на много кофеин, приема на някои лекарствени средства, също са сериозни и реални причини за безсъние. Особено прием на антидепресанти, лекарства против припадъци също, продукти за проблемно кръвно и хипертония.
Липсата на хранителни вещества в диетата ви също оказват влияние върху качеството на съня ви. Микроелементи като калций, магнезий могат да ви накарат да се събуждате така през нощта, че да не можете да заспите след това, дори и цяла нощ. Което също се квалифицира като безсъние. Храненето непосредствено преди лягане за сън също определя в голяма стешен качеството на съня, като изрично трябва да се избягват тежките храни и бързи (прости) въглехидрати.
Една или две такива безсънни нощи, могат да предизвикат:
- раздразнителност
- сънливост през деня, с понижена работоспособност
- липса на желание за живот
Ако такива моменти се повтарят често и станат нещо като ежедневие, вече това прелива в депресивни състояния.
Няма, категоричен съм в това, твърди правила за това колко сън като оптимум е достатъчен. Всеки индивид е специфичен сам за себе си първо като индивидуалност, след това като стандарт на живот и качество на живот. За някои 5 часа сън са пълно възстановяване, за други 8, дори 9 са идеални като параметри.
Все пак с възрастта е добре да се осигуряват средно 7-8 часа сън. Това е с оглед на затихващите с годините функции на жлезите с вътрешна секреция, на които чрез сън им се предоставя абсолютно спокойна среда за функциониране. При подрастващите и децата е още по-задължителен съня, за да може по-младия организъм да се насища на възстановяване. Както и не е необичайно вече за хората над 60, да спят много по-малко, с увеличаването и напредването на възрастта.
Има десетки хиляди случи, описани като причина за безсъние, позната още като „Синдром на неуморните крака” – това е състояние, в което хората, докато лежат в леглото, краката им правят резки неволи движения. Това си е буквално ритане. „Синдромът на неуморените крака” се свързва и още с болезнени конвулсии, измъчващи огромен брой хора. Липсата на магнезий, а според някои учени дори анемията са причина за тези проявления.
Сънната апнея е потенциално сериозно нарушение. Този проблем се свързва с хъркане, неправилно дишане през цялата нощ. При сънната апнея на практика дишането спира за цели няколко минути, докато човека спи. Когато дишането спре, нивото на кислорд в кръвта спада и се получава остър недостиг. Човек със сънна апнея може да се събужда и по 200 пъти на вечер. Но този индивид, често и не помни, че е имал такива смущения и нарушения на съня. Той просто се събужда изморен.
В една по-рядка форма на апнея, наречена централна сънна апнея, дишането спира не поради запушване на дихателните пътища, а защото диафрагмата и гръдните мускули престават на действат. Често, в такива случаи съм имал клиенти, с които съм работил усърдно чрез дихателни техники и чрез сериозна работа във фитнеса с редица упражнения за тази зона. Упражнения като флайс за гърди, пулоувър и кейбъл-крос машини.
Уелнес билки срещу безсънието
- Идеални опции като добавки за преди сън за мелатонинът, калифорнисйкия мак, хмелът, добавката кава-кава, пасифлората, както и коренът на валериана.
- съчетанието между кава-кава и мелатонин прави съня още по-качествен и спокоен и изследвания сочат, че това е изключително полезна комбинация, на 100% натурална и билкова основа. Кава-кава е излючителен релаксант, ако причината за безсънието е стрес (най-честата и „нормална” причина) или тревожност, тази билка ще ви помогне да заспите.
- Лайката е също опция, с която можете да подобрите качеството на съна. Но тук лайката трябва да се избягва, ако се приема по-продължително време, особено ако е под формата на чай.
- Кочата билка има лек успокоителен ефект.
- Има някои комплексни продукти, на билкова основа, като Sleep N`Restore, където в правилни дози и съчетание, продукта ще подейства също особено добре.
Уелнес и хранене (диета) срещу безсъние
- Вечер консумирайте следните храни – био пуешко месо, резени банан, смокини, кисело или био прясно мляко. Риба тон и цели ядки (макадамия, бадем, лешник). Тези храни са особено богати на триптофан! Нека не забравя и грейпфрута.
- Избягвайте алкохола. Малкото количество първоначално успива, но по-късно определено нарушава правилните цикли на съня.
- Избягвайте тютюна! Може и привидно да изглежда, че цигарите успокояват, но всъщнсот никотинът е невростимулант. Което предизвиква проблем със съня. Последни проучвания сочат, че тютюна, преди да бъде направен на цигарено изделие, престоява в урината на кравите и по този начин поема съставки, които правят човека първо зависим към цигарите, второ, по-агресивен! Противно на същият този успокоителен ефект.
- Избягвайте след обеда ви напитки съдържащи кофеин.
- Непосредствено преди сън избягвайте храни като сирене, шоколад, кисело зеле, домати, вино. Тези продукти съдържат тирамин, с който дори ако се прекали, главоболието ви е гарантирано!
- Избягвайте и лекарства срещу настинки и грип в края на деня. Въпреки, че голяма част от съставките им предизвикват замаяност и ленивост, те могат да дадат обратен ефект върху някои хора и тяхното качество на съня.
Уелнес навици за по-добър живот
В моята услуга „Био Живот”, аз често съветвам клиентите ми на следните похвати:
- Лягайте да спите, само когато имате нужда!
- Не се насилвайте да лежите в леглото, ако не ви се спи. Станете, направете нещо, докато отново ви се доспи и така легнете пак.
- Използвайте спалнята си само за сън и секс, не за четене, учене, работа, закусване и т.н. Изградете навика! И асоциативната нужда за сън!
- Ставайте с аларма в един и същи час, всеки ден. Не преспивайте!
- Правете редовни физически упражнения и кардио!
- Взимайте вана преди сън или топъл душ.
- Научете се да не мислите за тревогите си, а мислете позитивно и визуализирайте идния ден!
Други, разни бележки за безсънието
- Приемайте мелатонин винаги преди сън! Нацелете тази доза, която ще ви кара да се чувствате свежи. Въпреки че мелатонина е извлечен от кората на тиквата, трябва все пак и да се внимава и правят цикли. Не забравяйте, че трябва да отстраните все пак причината за безсъние, защото то не се лекува! Просто се преодолява.
- Ако хъркате, опитайте се спите на една страна
- Хормоналните промени, които настъпват при предменструален синдром и през менопаузата, могат да предизвикат безсъние.
- Естрогенът влияе върху отделянето и разновесието на мозъчните химикали, които регулират бодърстването.
- 5-хидрокситриптофанът помага също много при безсъние.
- DHEA – подобрява качеството на съня също!
- Проветрявайте спалнята си преди сън.
- Обичайте се повече!
- Използвайте винаги при нужда натурални продукти за дълбок сън!
Обратно към категория „Уелнес и лечение“ тук.