Знаете ли повече за сьомгата, която ядете? Разберете какви са разликите между отглеждана сьомга и дивата риба и как да изберете най-доброто качество, когато я купувате от супермаркета.
Независимо дали е печена, пушена или ядена сурова, сьомгата е вкусна риба, характеризираща се не само с характерния си цвят, но и с богатството си на омега 3 мастни киселини съсържание. Сьомгата „Salmo salar“, която идва на нашите маси, идва главно от Норвегия (която държи световния рекорд в производството), Шотландия, Чили, Канада и Аляска.
През последните години, благодарение на разпространението на суши и сашими, характерни за японската кухня, консумацията на месо от сьомга се увеличи значително, особено по отношение на отглежданата сьомга.
Калории и хранителен състав
Калории | 119 |
Мазнини | 5 |
Въглехидрати | 0 |
Протеин | 20 |
Развъждана сьомга
Следователно сьомгата от стопанства, която не е уловена дива, има голям недостатък: много висок потенциал за токсини, замърсители и антибиотици, както и дисбаланс между омега 3 и омега 6 мазнини, с тенденция да оказва възпалителни ефекти върху организма.
Само по така „завладяващия“ цвят на сьомгата бихме могли да направим цяла статия … месото, характеризиращо се с еднообразен аромат, може да бъде оцветено с химически оцветители, тъй като тъканите на отглежданата сьомга са основно сивкави. Всъщност рибата се храни с промишлени хранилки (соя, царевица или нискокачествена храна за животни), а достъпът до крил и скариди, богати на астаксантин, напълно липсва, този огромен пигмент с антиоксидантно действие, който естествено би придал характерното червено- оранжев цвят. Ето защо е добре да влезете в произхода на рибата, преди да изберете да я ядете, дори ако офертата е станала все по-достъпна!
Дива сьомга
От друга страна, качествата на месото от дива сьомга са напълно различни, а цената също е различна! Сьомгата, която живее диво, има по-ниско съдържание на наситени мазнини и въпреки това е богата на тези ценни, високо бионалични омега 3 мастни киселини. Тези добри мазнини:
- помагат за защита на сърдечно-съдовото здраве
- имат противовъзпалителни свойства
- висока антиоксидантна сила се дава от астаксантина
- високо присъствие на витамин D
Как да изберем сьомга?
През годините многобройни проучвания за качеството на сьомгата са провеждани от различни органи, но за съжаление, те често са подкопани и отменени от силата на търговския бизнес. Ако обичате суши или искате да продължите да ядете вкусна сьомга, моят съвет е да внимавате с това, което сте избрали, тъй като става все по-трудно да разграничите двете качества. Със сигурност цената може да бъде диференциращ елемент, но не винаги е достатъчна!
Пазарът на сьомга сега расте много бързо. Вкусът на месото от сьомга остава нещо специално и сега стана много по-достъпен, отколкото преди, когато се смяташе за „благородна“ риба, за „луксозно“ ястие. Днес тя е в обсега на всеки. Като се има предвид това (очевидно) предимство, е добре да се проучат произхода на рибния продукт и методите на риболов, преди да ги закупите в супермаркета, като винаги предпочитате устойчивия риболов (като риболов на пръчки, в контролирани периоди) на „диви уловени“ екземпляри и което гарантира, че сме пред здраво животно, дори ако трябва да харчим нещо повече. В случай на избор на отглеждана сьомга, трябва да се провери дали максималните гаранции за размножителните процеси с цялата проследимост, от произхода на фермата до режимите на хранене и до процедурите за обработка и сушене (в случай на пушено месо ), присъстват в прозрачност.
Бърза рецепта със сьомга:
Kой вид сьомга е по-здравословна?
Обратно към раздел „Хранене“.
3 Коментара
Здравей Белчо! Не се ли притесняваш, че се вегетарианците и веганите ще кажат: „Да де, ама вие убивате животното … дори и да е отлегждано, диво и т.н. …“ Каква е позицията ти тук?
Здравей! Да се притеснявам от факти, които съществуват ли? 🙂 Когато се откъсне растение от кореновата му система или се отреже, науката е доказала, че същият организъм (макар и от друго царство, това на растенията) изпитва болка. Това е също убийство! Факт. Но да се върнем над смирената за нас хората тема: като хетеротрофи, трябва да консумираме и растителни и животински протеини.