За рубриката ми по bTV – „Здрави и силни – с Белчо Христов“, заедно с Данчо Фотев и Цецо Николов, направихме нов епизод, който реших да е демоснтрация как се изготвя диета за балансирано хранене, с цел здраве и пълноценен живот. Използвахме параметрите на Данчо: неговия ръст, тегло, възраст и други фактори (ще ги видите в самия видео репортаж, които са важни, за да се изчисли неговата калорийна макрорамка. Споделям калкулатори си, за да направите и вие това, за самите вас.
Ето и данните, които излязоха за Данчо и основите, с които ще се съобразя (и с които и всички вие трябва да се съобразите, ако ще мигрирате в подобна посока и стил на живот, чрез клетъчно хранене):
Защо балансираната диета има такъв вид?
Отговорът е в самото разбиране за равномерно-балансираната диета. Равномерно балансираната диета (РБД) е класически модел на хранене, за поддържане на постигната вече цел и форма, или за водене на целесъобразен начин на живот. Идеята на този тип хранене е закодирана в калорийния порцион на трите макронутриента – калориите на протеините, мазнините и въглехидратите. Лично аз считам за най-правилен методът на хранене 40-40-20%. Протеините и въглехидратите съдържат почти еднакви калории, за всеки 100 грама суровина. Затова, оеднаквявам в моите насоки при работа с клиенти съотношението между тези два макронутриента, но разпределям видовете протеини и въгехидрати през деня, по няколко критерия:
- простите въглехидрати само сутрин или след тренировки
- комплексните въглехидрати навсякъде във всяка една порция храна, дори и във вечерята
Кои храни участват в РБД? Спектърът е широк и най-добре казано – балансиран! Причината е една основна – приема се по правило, че на РБД диета се подлага този човек, който вече е постигнал някаква форма, тегло и визия. Или е клинично здрав! Равномерно балансираната диета например не е за хора с кисела среда и алкално киселинен дисбаланс, но пък е перфектна за всички работещи хора, например и хора с натоварено ежедневие.
В раномерно балансираната диета участват и трите макронутриента:
- мазнини – тук се включват всички видове масла: от тиквено семе, ленено семе, масло от маслини, слънчогледово и бадемово и други. Тук влизат всички видове ядки – кашу, бадем, лешник, макадамия и други. Както и мазнинни храни като авокадо, маслини и други.
- протеини – включват се както бързите протеини (яйчен белтък, пилешко месо, бели риби), така и по-калоричните източници на протеин (заешко, агнешно, пуешко, свинско, конско). От млечен хакарткетр, тук е мястото за сирена и кашкавални изделия. Растителните протеини остават непроменени.
- въглехидрати – почти всички въглехидрати влизат тук. От простите – мед, стафиди и сушени плодове, плодове и рафинирана захар, както и диетични сиропи. От комплексните захари – картофи, ориз, елда, киноа, паста, грах, леща и други. Разбира се, тук влизат и други подкатегории храни и спътници на храната: подправки – всички, като черен пипер, червен пипер, чесън, къри, сол и други; заливки – тук влизат диетичните маринати; напитки – фрешове, чиста трапезна вода, минерална вода, смути сокове.
1 коментар