Описание на хранителния продукт
Амарантът произхожда от Централна и Южна Америка. Амарантът е бил използван още от древните маи, инките и ацтеките. Те били убедени в чудотворните му ползи и затова редовно го приемали под формата на напитки, каши или супи. Амарантът е тревисто растение с обикновено червени цветове. Любопитно е, че той се родее с плевел, който е много разпространен у нас – щир. На места амарантът се използва и като декоративно растение за красота.
Днес амарант се консумира не само в Южна и Централна Америка, но и по цял свят. Заради здравословните си качества и богат състав той е много популярно растение и се култивира и у нас. В България вече са известни и се отглеждат десетки видове амарант.
Диетичен начин на обработка
Амарант може да се консумира след накисване за денонощие във вода или сваряване за 20-30 минути.
Калории и хранителен състав
Калории | 371 |
Мазнини | 7.02 |
Въглехидрати | 65.25 |
Протеин | 13.56 |
Приложение
Покълналите амарантови зърна засилват общоукрепващите свойства на тялото, затова намират приложение при приготвянето на различни лекарствени продукти. В китайската медицина масло от семената се използва като средство против стареене, за зарастване на рани и възстановяване на тъканите на увредени вътрешни органи и кожата. Амарант подобрява:
- функцията на сърдечно-съдовата система
- нормализира работата на нервната система
- диета с амарант помага при хемороиди
- диета с амарант помага при пикочо-полови смущения
Амарант използвайте и при: авитаминоза, анемия, диабет, липса на сили, неврози, затлъстяване, изгаряния, парадонтит, стоматит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, атеросклероза.
Полезен микросъстав
Амарант съдържа витамини: А (бета-каротин), В1 (тиамин), В2 (рибофлавин), ниацин (витамин РР или витамин В3), В5 (пантотенова киселина), В6 (пиридоксин), В9 (фолиева киселина), С (аскорбинова киселина), Е (токоферол), В4 (холин); Макроелементи – калий, калций, магнезий, натрий, фосфор и микроелементите желязо, манган, мед, селен и цинк.
Обратно към раздел „Хранене“.