Описание на хранителния продукт
Дървото кашу произхожда от земите на днешна Бразилия и съвсем противно на схващанията по филогенетичен признак се доближава повече до манго, отколкото до фъстъци. Кашуто, известно под името Anacardium occidentale, е от същото семейство, от което са и мангото и шам фастъкът.
Кашуто е вечнозелено растение, което на височина достига височина до 12 метра, а плодоносния му живот трае до 45 години. Много често плодът му е наричан кашу ябълка, а по външен вид силно напомня на голяма круша с червен цвят или дюля. В долната част на кашу ябълката се крие мъхест, бъбрековиден израстък, в който се крие вкусната ядка кашу. Тази ядка е потопена в силно токсичен секрет, който я предпазва от различни вредители.
Диетичен начин на обработка
Кашу може да се консмумира сурово (така се запазва структурата на полезния соев лецитин). Но можете и за кратко, да го „минете“ през тефлон тиган.
Калории и хранителен състав
Калории | 574 |
Мазнини | 46.35 |
Въглехидрати | 32.69 |
Протеин | 15.31 |
Приложение
Съдържа полезни за сърцето мононенаситени мазнини. Кашуто има не само намалено съдържание на мазнини в сравнение с останалите ядки, но и около 75% от него са ненаситени мастни киселини, а от тях около 75% съдържат т. нар. оleic acid- същата здравословна за сърцето киселина, която се съдържа и в зехтина.
Ако се притеснявате за сърцето си – яжте ядки! След направени най-различни проучвания, учените съветват, че за понижаване на риска от сърдечносъдови и коронарни сърдечни болести е достатъчно да приемате по една шепа кашу или други ядки, или по една лъжица фъстъчено масло поне четири пъти в седмицата.
Съдържащата се в кашуто мед действа като антиоксидант, произвежда енергия и е полезна за костите и кръвоносните съдове. Медта играе важна роля в много физиолигични процеси, включително в оползотворяването на желязото от организма, елиминирането на свободните радикали, изграждането на костната и ставна тъкан и производството на меланин.
Съдържащият се в него магнезий се грижи за спокойствието ни. Незадоволителното количесдтво магнезий може да доведе до високо кръвно налягане, мускулни спазми и мигренни пристъпи, а една четвърт чаша кашу дневно ни дарява с 22.3% от дневната стойност на магнезий.
Предпазва ни от напълняване. Макар да е известно, че ядките ни даряват с много сърдечносъдови предимства, ние често ги избягваме, защото се притесняваме да не надебелеем. При наскоро проведено изследване обаче се оказало, че хората, приемащи поне два пъти седмично ядки са по-малко склонни към напълняване в сравнение с тези, които въобще не хапват ядки.
Макар алергични реакции да могат да се получат от почти всякакъв вид храна, е известно, че някои храни са свързани с повече алергии от други. Около 90% от хранителните алергиисе асоциират с 8 вида храна: ядки от дърветата (като кашуто), риба, ракообразни, краве мляко, кокоши яйца, соевите продукти, фъстъци и пшеница.
Кашуто освен това е сред малкото храни, съдържащи оксалати – природни субстанции, намиращи се в растенията, животните и човешкото тяло. Когато те станат много концентрирани в телесните течности, те кристализират и могат да доведат до някои здравни проблеми. Поради тази причина хора, имащи проблеми с бъбреците или жлъчката, трябва да избягват приема на кашу.
Полезен микросъстав
В 100 грама каши ще откриете 292 мг магнезий, 660 мг калий, 593 мг фосфор, 20 мг селен, 2.2. мг желязо, 12 мг натрий, 5.8 мг цинк.
Обратно към раздел „Хранене“.