Описание на хранителния продукт
Един от малкото растителни източници на наситени мазнини, кокосовото масло е твърдо при стайна температура. Маслото се пресова от „месото“ на кокосовите плодове и е богато на лауринова киселина (която според привържениците му има антибактериални, антивирусни, противогъбични и антиоксидантни свойства).
Преглед от 2016 г., публикуван в Nutrition Reviews, установява, че кокосовото масло повишава LDL холестерола по-малко от маслото, но значително повече от ненаситените растителни масла. Въпреки че има данни от проучвания с големи популации, които показват, че консумацията на кокос не изглежда да има отрицателни ефекти върху здравето на сърцето, много от тези проучвания включват популации, които са консумирали цялата храна или минимално преработени кокосови продукти (като кокосова плът или кокосов крем) ) и яде традиционна диета с ниско съдържание на преработени храни.
Калории и хранителен състав
Калории | 878 |
Мазнини | 99.0 |
Въглехидрати | 0.2 |
Протеин | 0.9 |
Приложение
- Може ли да помогне при отслабване? Въпреки че понякога се казва, че кокосовото масло помага за отслабване, то има 120 калории на супена лъжица, което е сравнимо със зехтина и други масла. Въпреки че това не означава, че не трябва да го използвате, кокосовото масло вероятно няма да ви помогне много да отслабнете.
- Добро масло за готвене ли е? Нерафинирано или необработено кокосово масло трябва да се използва само при ниски температури или изобщо да не се загрява. Точката на пушене на нерафинираното кокосово масло е 177 ° C или 350 ° F, което го прави най-подходящ за плитко пържене, което се прави при много по-ниски температури. Не се препоръчва за дълбоко пържене, тъй като прегряването може да доведе до производството на потенциално канцерогенни вещества. Съобщава се, че рафинираното кокосово масло има по-висока точка на пушене (400 ° F), така че може да се използва за готвене с по-висока температура. Ако търсите масло, което може да се използва при висока температура за пържене и сотиране, потърсете богати на мононенаситени мазнини масла като бадемово масло, масло от авокадо или масло от гроздови семки.
- Може ли да имате алергии към кокосово масло? Администрацията по храните и лекарствата (FDA) класифицира кокосовото масло като дървесен орех за етикетиране на храните. Въпреки че технически това е вид плод, наречен „костилка“ (като бадеми, орехи, шам фъстък и пекан), а не истински дървесен орех, някои хора все още могат да имат алергии към кокос.
Полезен микросъстав
Кокосовото масло съдържа фитостероли, докато няма микроелементи в значително съдържание. Кокосовото масло съдържа лауринова киселина (44.6 – 46.7%), миристинова киселина (16.2 – 21.4%), палмитинова киселина (6.8 – 8.3%), олеинова киселина (7.2 – 9.8%) и линолова киселина (3.9 – 6.5%).
Обратно към раздел „Хранене“.