Описание на хранителния продукт
Лимонът е вечнозелено цитрусово дърво с височина от 3 до 7 м. Плодът на лимона има яйцевидна форма, яркожълта или жълто-зелена кора и кисела сочна вътрешност. Счита се, че лимонът е произлязъл от Индия. Европейските сортове се отглеждат по островите и крайбрежието на Средиземно море. В САЩ лимони се отглеждат основно в Калифорния, особено по южното й крайбрежие, както и във Флорида.
Диетичен начин на обработка
Лимонът запазва своите свойства и качества, като натурален плод. Т.е. или го ползвайте на резени или като сок.
Калории и хранителен състав
Калории | 28 |
Мазнини | 0.25 |
Въглехидрати | 8.87 |
Протеин | 1.03 |
Приложение
Лимоните се употребяват в свежо състояние. Намират широко приложение в кулинарията, от тях се приготвят разхладителни напитки, десерти и други. Етеричното масло на лимона, в чийто състав влизат лимонен (90%) и други вещества, също има лечебни качества. Лимоновият сок е главният източник за получаване на лимонена киселина. Тя се използва при щамповането на платовете, тъй като предпазва тъканите от изцапване с ръждиви петна от машините. В бита се прилага като средство против петна от ръжда, мастило, плесен. Лимоновото олио, получено от есенциалните мастни киселини на още зелената кора се използва в производството на ароматизиращи есенции, парфюми и козметика, политура за мебели.
- авитаминоза С и В,
- кървене на венците и стоматит.
- комбинираното действие на витамините С и Р, съдържащи се в лимоните, повишава работоспособността, намалява умората и облекчава лечението на много болести.
- притежава противораково, противовъзпалително, съдоукрепващо, пикочогонно, седативно и противоповръщащо действие.
- облекчава болката при мигрена
- лимоновата кора оказва благоприятно влияние при кървене от венците.
Полезен микросъстав
Лимоните съдържат 5-8% лимонена и ябълчена киселина, пектинови вещества, захари, фитонциди, много калий, мед, бета-каротин, витамините В1, В2, С (до 85 мг%), В, Р, флавоноиди. Лимонът е най-добрият природен източник на витамин Р. В семките на плода се съдържат тлъсто масло и горчиви вещества, а в кората – етерично масло, гликозиди, кумарини и ситостерол.