Описание на хранителния продукт
Ягодите са удивидтелни. Знаете ли, че ягодата е изключително подходяща за включването й в диети? За сравнение – половин чаша ягоди имат повече фибри, отколкото една филийка пълнозърнест хляб. Освен че са вкусни и здравословни, ягодите притежават още прекрасни диетични свойства. Те са единственият плод, подходящ за консумация по време на деня, което е плюс за всяка диета. Нормализират обмяната на веществата, ускоряват изгарянето на мазнини, улесняват храносмилането и помагат за освобождаване на токсини и излишните течности от организма.
Диетичен начин на обработка
Ягодите се консумират без термична обработка. Добре е да бъдат накиснати във съд и след това обилно и много добре измити с хладка вода.
Калории и хранителен състав
Калории | 32 |
Мазнини | 0.30 |
Въглехидрати | 7.68 |
Протеин | 0.67 |
Приложение
Ягодите са известни сред младите като афродизиак. Помните всички онези снимки с ягодата и шоколада, нали? Тук искам да обърна внимание над клиничните казуси, в които ягодата активно помага, заради своят ценен минерален състав:
- имуностимулиращо
- антихеморагично
- противораково
- противовъзпалително
- противооточно
- стягащо
- антимикробно
- антивирусно
- усилва сърдечния ритъм
- разширява периферните кръвоносни съдове, понижава кръвното налягане
- засилва маточните контракции
- усилват апетита, подобряват храносмилането
- укрепва зъбите
- дава свеж тен на лицето
- пречиства кръвта
В подходящо съчетание и ракурс на диетата, ягодата конкретно помага и при:
- скорбут, ревматизъм, умора
- заболявания на пикочните пътища
- уролитиаза
- холелитиаза (камъни в жлъчката)
- високо кръвно налягане
- язва на стомаха
- атеросклероза
- гастрит
- колит
- анемия
- подагра
- запек, включително хроничен
- нарушения на метаболизма
Постоянният прием на ягодовите плодни тела осигурява по-успешна борба на организма с грипните вируси. Калият в ягодите подпомага сърдечната дейност и ефективното изхвърляне на излишните течности от организма. Витамин C и минералните вещества в ягодата укрепват стените на кръвоносните съдове, което съответно намалява степента на поява на кръвоизливи. Витамин Ц помага и за по-бързото възстановяване на организма след боледуване, умора и стрес. Калият и магнезия пък понижават кръвното налягане.
Антиоксидантните свойства в ягодите също могат да помогнат за предотвратяване на катаракта – замъгляването над очната леща, което може да доведе до слепота в по-напреднала възраст. Нашите очи се нуждаят от витамин С, за да ги предпази от излагане на свободни радикали от слънчевите UV лъчи, които могат да повредят протеина в лещата. Витамин С също играе важна роля за укрепване на очната роговица и ретината. Въпреки че е установено, че високите дози витамин С увеличават риска от катаракта при жени над 65 години, изследователи от Каролинска институт в Стокхолм отбелязват, че рискът се отнася за витамин С, получен от добавки, а не за витамин С от плодове и зеленчуци.
Силата на Витамин С в ягодите продължава, тъй като той е жизненоважен за производството на колаген, който спомага за подобряване на еластичността и устойчивостта на кожата. Тъй като губим колаген с напредване на възрастта, консумацията на храни, богати на витамин С, може да доведе до по-здрава и по-млада кожа. Но витамин С не е единственият естествено борец против бръчки, открит в този плод. Изследователи от Университета Халим в Република Корея заключиха, че елаговата киселина видимо предотвратява разрушаването на колаген и възпалителния отговор – два основни фактора за развитието на бръчки – в клетките на кожата на човека, след продължително излагане на увреждащи кожата вредни UV-лъчи.
Антиоксидантите и фитохимичните вещества, намиращи се в ягодите, също могат да помогнат за намаляване на възпалението на ставите, което може да причини артрит и също да доведе до сърдечни заболявания. Изследване, проведено от Харвардската школа за обществено здраве, показва, че жените, които ядат 16 или повече ягоди на седмица, са с 14% по-малко вероятни да имат повишени нива на С-реактивен протеин (CRP) – индикация за възпаление в организма.
Полезен микросъстав
Ягодите съдържат:
- 8-10 % захари (преобладават фруктоза и глюкоза, които са бързоразграждащи и не предизвикват затлъстяване)
- киселинност – 1-1.5 % (съдържа лимонена, ябълчена, салицилова киселини)
- елагова киселина
- минерални вещества – калций, калий, магнезий, фосфор, натрий, мед, манган, хлор, флуор, желязо
- витамини от група B – B1, B2, B5, B9, вит. РР, С, Е, Р, K
- каротин
- пектинови вещества
- фолат, антоцианин, кемпферол и други флавоноиди
- антоцианини и птеростилбени
СЪРФИРАЙ В ОСНОВНИТЕ КАТЕГОРИИ НА САЙТА:
- секция “Анатомия и Физиология”
- секция “Добавки, билки и продукти”
- секция “Фитнес, кардио и упражнения”
- секция “Хранене, диети и калории”
- секция “Уелнес и проблемни състояния”
- секция “Училище BelchoHristov.Com”
- секция “Библиотека BelchoHristov.Com”