Основната роля за качеството на конското месо са липидите в състава му и всички останали микронутриенти. Месото е богато на миоглобин, желязо, витамин Б, витамин Б-12 и др. Протеина на конското месо е пълноценен, тъй като съдържа всички незаменими аминокислини.
Еленското месо наподобява говеждото и овнешкото по текстура, цвят и други общи характеристики. То има почти същия химичен състав като говеждото, но е по-малко мазно. Постното печено от елен, преди готвене, съдържа приблизително 75 процента вода, 20 процента протеини и 2 процента мазнини. Това съдържание на протеин е приблизително същото като това на постно говеждо.
Младото биволско месо се добива от месодайни породи на възраст поне 18 месеца, когато те тепърва развиват вкусовите си качества. Определя се като третото най-широко разпространено и консумирано месо в света и може да бъде приготвено по най-различни начини.
Свинската сланина е дебел слой подкожна мастна тъкан, в която се натрупват и съхраняват различни биологично активни агенти, мастноразтворими витамини и антиоксиданти.
Телешкото месо е първокласен източник на полезни белтъчини. Телешкото месо и неговата консумация и приложение в диетите и здравословното хранене изисква да е чисто месо. Тук визирам т.нар. бон филе и/или телешкия шол. В програмите за хранене, телешкото месо трябва да заема сериозно място, във връзка с полезните му свойства и микросъставки.
Глиганското месо е сред месата с най-ниско съдържание на мазнини. Основният му състав е мускулната тъкан. Съдържанието на белтъци в обезкостеното (чисто) месо е 15-22%, мазнини 5-20%, въглехидрати - 0.5%.