Ползите от билката Гръмотрън са за безплодие, отслабване, високо кръвно, шипове, простата, диабет. Гръмотрън има доказани лечебни свойства и е описвана много пъти в книгите с народни рецепти.
На територията на България (страната ни се слави с лечебните свойства на почти всички билки) най-разпространени са видовете Кози, Измамлив и Наведен гръмотрън с научни наименования Ononis hircina, Ononis decipiens и Ononis reclinata.
От ткъде идва името „гръмотрън“? Наименованието на рода Ononis е с произход от гръцки език на две думи: onos което означава „магаре“ е едната дума и другата onimeni – „полезен“, което се приравнява на ”полезно магаре”. Всички магарета са полезни и тези на 2 крака също, за да работят без пари на богатите. Билката е известна и с народното име магарешки трън, а и волска спирка заради шиловидните си бодли.
Гръмотрънът е любима храна за магаретата, откъдето идва и името й. Съществува едно поверие дори, че това е растението, от което е сплетен тръненият венец за разпятието Христово. Лечебните му свойства са били известни още през 1 в. сл. Хр., за което пише гръцкият учен Диоскорид, че е полезен за намаляване на песъчинките в бъбреците и за язви. След това започват хората още повече да изследват ползите от билката и тя се оказва не една, дори не две. А повече!
Най-силно и осезаемо е диуретичното действие на гръмотръна. Билката е също така особено подходяща със своят изчистващ (отслабващ) ефект след продължителна протеинова диета. Отделно, гръмотрън се предписва при задържане на течности свързани със сърдечна недостатъчност, бъбречни заболявания, проблеми с простатата, отоци от всякакъв произход, затлъстяване и за пречистване на организма от шлаки и неусовени вещества.
Научно доказано е, че тинктурата от гръмотрън има съдоукрепващо действие, защото намалява чупливостта на кръвоносните съдове и капиляри. Подобно на лилавата царевица. Успешно се прилага и като кръвоспиращо средство при разширени вени и хемороиди. Билката гръмотрън има много добър ефект по отношение на разграждането и изхвърлянето на камъните от бъбреците и жлъчката. Доказано намалява артериалното кръвно налягане. В народната медицина билката се препоръчва още за лечение на кръв в урината, ревматизъм, безплодие, шипове, подагра и много други болести.
За лечение предимно се използват най-вече корените на гръмотрън. Но, в много рецепти са включени също листата и цветовете на билката. Билката или по-точно корените от гръмотрън се събират или преди цъфтенето (през месеците април и май) или след цъфтенето (през месеците август – октомври). Измиват се със студена вода, изсушават се на тавански помещения или в сушилни при 45 – 50 градуса и може да се съхраняват в продължение на две години на сухо и разбира се на проветриво място при влажност не повече от 12%. От скоро, билката гръмотрън се прилага и в програми срещу безплодието.
Обратно към раздел „Добавки“.