Терминът плиометрия се въвежда Фред Уит (американец), който чрез буквално „шпионски игри“ измъква методиката на Наталия Веркошански от руската школа и я прилага много успешно и в американската методика.
Плиометричната тренировка включва използването на скокове или прескачания и не трябва да се бърка с балистична тренировка. Тази форма на тренировка се ръководи от цикъла на скъсяване на разтягането, иначе известен като обратимото действие на мускулите.
Плиометричните дейности могат да бъдат разделени на две категории в зависимост от продължителността на времето за наземно съприкосновение:
- бързи плиометрични движения (≤250ms)
- бавни плиометрични дейности (≥251ms)
Taзи методика на тренировки и режим е много ефективен похват за подобряване на атлетизма както за младежи, така и за възрастната част потребители – спортуващите. Освен това, както наземна плиометрия, съществува водна основна плиометрична тренировка. Тъй като плиометричните дейности са силно координирани и умели движения, те трябва да бъдат прилагани с пълна грижа и внимание от квалифициран персонал. Въпреки че обемът на тренировките е сравнително лесен за измерване, интензивността на тренировките е много по-сложна поради индивидуалната променливост на всеки спортист.
Какво е плиометрична тренировка?
Плиометричната тренировка, наричана иначе плиометрия или „шокова тренировка“ е тренировъчна модулност, която често изисква спортисти да скачат. Плиометрията не трябва да се бърка с балистична тренировка както казахме по-горе, което в крайна сметка е друга дума за тренировката на траектория. Балистичното занимание включва траекторията на предметите (например медицински топки), докато плейометричното занимание използва споменатите по-рано движения, на самия атлет.
В крайна сметка различаващият се фактор между двете занимания е, че плиометричната тренировка обикновено включва бързи реактивни контакти с повърхност, докато балистичната тренировка включва траекторията на обектите/аксесоарите за осъществяване на тренировката.
Плиометричната тренировка използва бързо циклично мускулно действие, известно като „цикъл на скъсяване на разтягане (SSC)“, при което мускулът претърпява ексцентрично свиване, последвано от преходен период преди концентричното свиване. Веднага си представете се глезена на един спортист, движещ се през SSC последователността (ексцентричен, до амортизация и концентричен момент) по време на скок. Следователно това мускулно действие (т.е. SSC) често се нарича обратимо действие на мускулите и съществува при всички форми на човешко движение, всеки път, когато даден телесен сегмент промени посоката си.
Плиометричното упражнение се състои от 2 различни фази:
- фаза на удължаване
- фаза на скъсяване на разтягане
По време на фазата на удължаване мускулите ви се „натоварват“ (като разтягане на гумена лента), което веднага е последвано от скъсяване на свиването. Например, когато правите клекове, преминаването от начална позиция в позиция на клек се счита за фаза на удължаване. Следващата фаза, фазата на скъсяване на разтягането, се счита за плеометрично свиване. Това е експлозивното движение на свиване на мускулите ви. С примера на клека това би се считало за движение от позицията на клек обратно към началната позиция, с бързо, експлозивно движение. Основната цел е мускулът да генерира силна и удължена контракция възможно най-бързо.
Примери за плиометрични упражнения
Обратно към раздел „Фитнес“.
1 коментар