След като поставихме цели, направихме диетата, фитнес програмата и водихме записки по отношение на нашата форма, редно да обърнем внимание кога трябва да се правят промени в програмите и защо.
Промени в калориите
Ако искаме да отслабваме, трябва да поставим калориите в дефицит, а ако искаме да покчваме тегло, да поставим същите в излишък. Много пъти съм казвал, че нито излишъкът нито дефицита трябва да са крайности в началото. И още един аргумент е промяната им, в движение. Вижте снимките по-долу: това е казус, при който започнах с -20% дефицит и го намалих на -12% в движение, за да не се адаптира тялото към обема дефицит калории.
Това е причина за проняна на калорийния обем. Други причини могат да са количеството храна, което се получава при изчисление на порциите – за някои мои клиенти обема храна им идва много, за други малко и т.н.
Промени заради изоставащи мускулни групи
В началото със този мъж имах за цел да сваляме килограми, но в движение на база снимките (ето колко важни са те, когато си водите фитнес дневник) исках да дам повече детайли в рамената, в коремната преса. Вече не се водих от разликите в см, особено теглото. Което за дамите е приоритет. Важно е как изглеждате и фитнеса е спорт и дейност, който трябва да показва такива резултати, а не обем свалени килограми.
Промени заради промяна в броя на тренировките
Казусът тук включваше промени заради възможността на клиента ми да тренира на седмична база. През първата седмица помня можехме 3 занимания да правим, втората седмица 4. След това се получи така, че няколко последователни седмици клиента ми беше в командировка и движихме само диетата, която също се промени, заради липсата на тренировки.
Избраните от мен 3 причини за промени на програмите определят и обема ползи на индивидуалните ми пакети и работата с всеки един от вас. Но те подлежат на физиологични причини, а не просто заради самото променяне, особено, ако се търси психологическо разнообразие. Ако се съобразим с това, какво иска мозъка ни, а не тялото ни – губим играта!
1 коментар