Вместо въведение
Повечето от вас добре знаят каква е ползата от протеините, като хранителен макронутриент, нали? При хранителните добавки, протеинът на прах е една от най-популярните и използвани хранителни добавки. Заблуда е обаче, да се счита, че протеините на прах са вредни, че са „химия“ или, че са само за спортисти!
Прахообразният суплемент е най-лесният и здравословен начин да снабдите тялото си с белтъчини. Факт! Т.е. протеините на прах са бъдещето в храненето и дори в уелнес лечението – има протеинови формули, които са много по-чисти като субстанции, от колкото твърдата храна, тази, която някои дори я наричат био производство. Протеините на прах играят основна роля в изграждането на мускулатурата, възстановяването на всички клетки, тъкани, системи и органи. Затова употребата на протеин е задължителна и нужна!
Протеинът на прах обикновено е съставен от суроватка и казеин. Казвам обикновено, защото до скоро, такива продукта бяха произвеждани. Но, това всъщност са двата основни вида белтъчини. В момента, в днешни дни, има толкова много формули протеини, че наистина светът стана пъстър от към предлагане. Добрата новина тук е, че наблюдавам всички световни фирми и техните продукти, които се категоризират по следния начин:
- суроватъчни протеини
- млечни протеини
- яйчни протеини
- казеинови протеини
- матричните протеини
- растителните протеини
Разликата между видовете протеини е по няколко параметъра:
- скорост на усвояване
- бленда
- ползи
Суроватъчният се абсорбира далеч по-бързо, което го превръща в идеалната добавка след тренировка или физически занимания. Както и за след събуждане. Млечният и яйчният протеин са по-бавно усвояеми. Казеиновите принципно най-бавно. Растителните протеини като скорост се усвояват средно-бързо, но основен недостатък при тях, е че може би удовлетворяват единствено една позла, от споеменатите 3 – удовлетворяват нуждата са растителен протеин. Скорост и качествен състав, който се усвоява от тялото са не на нужното ниво.
Казеинът се усвоява по-бавно, осигурявайки на тялото стабилни порции протеин за дълъг период от време. Точно за това действа най-добре преди лягане за сън или между отделните големи хранения. Дори и като заместител на хранене. Обикновено добрите протеини на прах са комбинация между двата вида белтъчни суровини, което ги прави толкова полезни и ефективни. Това е групата на матричните протеини, които в днешно време човек може да открие и формули с:
- повече фибри
- пробиотици
- неовкусени за готвене
Какви подкатегории протеини съществуват?
- Протеин концентрат – най-базовата и евтината форма на протеина. Съдържа малко по-голямо количество мазнини и въглехидрати. протеин концентратите засищат добре тялото. Разбиват се сравнително по-трудно в шейкър и нямат нужната гладка консистенация, каквато е при по-скъпите формули.
- Протеин казеинат – протеините, които съдържа повече казеинов профил в блендата. По-скъп продукт с гъста и пивка консистенция.
- Протеин изолат – този протеин е по-чист от първия, което значи, че има по-малко мазнини и въглехидрати. Той се смесва доста по-добре и няма толкова бучици.
- Протеин хидролизат – този е или суроватъчен, или казеин, разбит на дребни фрагменти, което ускорява абсорбирането му в кръвта. Ако се отнася за втория тип белтъчини обаче, хидролизирането не е никак подходящо. Все пак основната цел на казеина е да се усвоява постепенно и такова подобрение й противоречи.
- Мицеларен казеин – това е най-скъпият протеин, съставен обикновено почти изцяло от казеин. Така се усвоява изключително бавно и стабилно. Блендата му е изключително хранителна и пълноценна.
- Млечен протеин – имитира натуралното мляко, което значи че съдържа 20 % суроватка и 80 % казеин.
- Яйчен протеин – имитира профила на яйчния белтък, което го прави първи по усвояемост от тялото. Но не и по-скорост на усвояване, а по %.
- Растителен протеин – съществуват вече различни профили растителни протеини. От соевия, най-стария вид, до протеин извлечен от грах, артишок, кафяв ориз, коноп.
- Матричен протеин – тук, в така наречените протеинови матрици, които използват различните производители, белтъчините са комбинирани в различни форми и съотношения, което определя и свойството на конкретната добавка.
- Телешки протеин – животински протеин, извлечен от телешкото месо, чрез специфична филтрация и технология. Богат на натурален креатин.
Обратно към раздел „Добавки“.