Какво представлява сколиозата?
Сколиозата е странично изкривяване на гръбначния стълб, което се появява най-често по време на растежа, при пулсацията, непосредствено преди пубертета на младите хора. Докато сколиозата може да бъде причинена от състояния като церебрална парализа и мускулна дистрофия, причината за повечето други състояния на сколиоза не е известна.
Около 3% от подрастващите в световен план имат сколиоза. Повечето случаи на сколиоза са леки, но някои деформации на гръбначния стълб продължават да стават по-тежки, докато децата растат. Тежката сколиоза може да бъде деактивираща. Особено тежката гръбначна крива може да намали количеството пространство в гърдите, което затруднява правилното функциониране на белите дробове.
Децата, които имат лека сколиоза, се наблюдават внимателно, обикновено с рентгенови лъчи, за да се види дали кривата се влошава. В много случаи не е необходимо лечение. Някои деца ще трябва да носят корсет, за да не се влоши кривата. Други може да се нуждаят от операция, за да не се влоши сколиозата и да се изправят тежки случаи на сколиоза. Трети – какъвтоп какъвто казус описвам тук – могат да получат спиране на кривата и облекчаване на симптомите.
Лечение на сколиоза
Повечето деца със сколиоза имат лека крива, която не се нуждае от лечение. Лекарят ще препоръча проследяване на всеки 4 до 6 месеца за наблюдение на извивката на гръбначния стълб в клиника и периодично с рентгенови лъчи. Следните фактори ще вземат предвид от лекаря при вземане на решение за възможностите за лечение:
- пол: женските са по-склонни от мъжете да имат сколиоза, която постепенно се влошава.
- тежест на кривата: колкото по-голяма е кривата, толкова по-голям е рискът тя да се влоши във времето. S-образните криви, наричани още „двойни криви“, имат тенденция да се влошават с течение на времето. С-образните криви са по-малко вероятни да се влошат.
- положение на кривата: кривата, която е разположена в централната част на гръбначния стълб, е по-вероятно да се влоши в сравнение с кривите в долната или горната част.
- костна зрялост: рискът от влошаване е по-нисък, ако костите на човека престанат да растат. Брекетите са по-ефективни, докато костите все още растат.
Какъв казус разреших аз и как работя до ден днешен?
Преди много години, при мен дойде клиент (Калоян Пенев – на снимката), който с татко си споделиха за настоящият проблем – сколиоза. Визуално, Калоян бе с тениска и якенце на живата ни среща. Без тениска (вижте степента на сколиоза сами) проблемът е доста добре, за съжаление, визуално разпознаваем. Това би подтиснало всяко една дете, по един или друг начин. Но правилното им решение, за промяна с моя помощ, а именно – фитнес програма и диета при сколиоза, а най-добрата им инвестиция!
Всички програми, които изготвям и консултации са индивидуални, но все пак, реших да потърся Калоян за негово собствено споделено мнение по темата, за да пресъздаде със свои думи отношението ми към него и ползите, които само за около 360 часа усвои! Негова е цялата заслуга, защото той ми гласува доверие. Аз само предначертах правилния му път и той реши да го следва. Това е самата истина – не съм обещавал лечение, гарантирах ползи, резултати и подобрения. Вижте сами, всичко, което той сподели за всички вас:
Срещата ми с г-н Белчо Христов се оказа един крайъгълен за мен камък, но защо, ще обясня след малко. Страдайки от гръбначно изкривяване (сколиоза – по-долу в материала е описано) аз спешно се нуждаех от професионална помощ и се питах към кого да се обърна? Точно по това време мой съученик усилено сваляше килограми и аз го попитах как. Той ми отговори, че чете сайта BelchoHristov.com и чрез него аз реших да се свържа с Белчо.
Говорих с него по телефона и още тогава той ми направи впечатление на изключително отзивчив и внимателен човек. Уговорихме се кога да отида в офисът му и да се срещнем и на въпросния ден преди около три седмици лично се запознах с него. Всички слухове и „легенди“ за невероятния Белчо Христов, които бях чувал се потвърдиха и дори бяха надминати. Разговаряхме известно време след което той помоли мен и баща ми, с когото отидох от родния си град Павлкени до Варна, да го изчакаме, за да изготви на място програмата ми.
Вчера, беше 14-тия ден от започването на програмата (фитнес режим и хранителен режим) и резултатите са невероятни. Качил съм 4 кг телесна маса и се чувствам просто като нов човек. За този толкова малък период от време промените в тялото ми са голелми. Визуално се забелязва голяма промяна, а освен това аз се чувствам много по-добре физически и здравословно от преди 14 дена. Освен това мотивацията ми за отиване във фитнес залата и самата ми психическа нагласа коренно се промениха към едно силно позитивно отношение към целия процес. От както започнах програмата и аз поддържам девиза „Thoughts become things” и то благодарение на този интелигентен и загрижен човек – Белчо Христов.
Изходна форма на Калоян:
Всяка моя конкретна намеса се осъществява чрез „Клубно членство“, услугата, която позволява всеки мой клиент да притежава свой собствен профил, със своя собствена база данни, индивидуални програми и форма за оабратна връзка с мен. А всички програми, предоставям след предварително проведен подробен инструктаж: персоналните ми занимания с клиемнти дори осъществявам физически и онлайн, за да бъда максимално полезен. А важните казуси, в които нямам тясна специализация и компетентност, се поемат от моите приятели и спътници в професионалния ми живот, това са хората, станали част и от екипа ми. Във случай, всички опорно-ставни оплаквания, в частност гръбначни изкривявания и т.н. (сколиоза, лордоза и кифоза) възлагам на доц. Калин Михов:
Доц. Калин Михов
Той е човека, с когото съгласувам своята работа. Дава ми анализа от първа ръка и така аз зная в каква поска да предвижда диетата и кардио-фитнес частта на моят клиент.
Разлики в тегло (в кг) и параматрите (в см) и периоди за замерванията:
Сколиозата се характеризира със странично S – образно изкривяване в една или друга посока. То се получава в резултат от отслабване на мускулите от едната страна на гръбнака или прекалено засилване на мускулите от другата страна. Спортове, в които действието се извършва с едната ръка (като тласкане на гюле, бейзбол и пр.) водят до подобен проблем. В такива случаи се препоръчва да се насочи вниманието към допълнителна тренировка на ненатоварената страна или акцент върху изграждането на чиста мускулна тъкан, в полза на “прикриване” на изкривяването!
Независимо от това обаче, много често сколиозата се дължи на “идиопатични” причини и не може да се установи, как се е получила. И в тези случаи, след подробен анализ на състоянието на гръбначния стълб, може да се получи положителен резултат чрез упражнения под ръководството и въздействието на индивидуална фитнес програма при сколиозни казуси. А идеята на диетата при сколиоза е, работата във фитнес залата, да се материализира, както казах, в полза на покачване на чиста активна мускулна тъкан. По подобен начин работих и при казуса “Птичи гърди” на Дейвид, с чието споделено мнение можете да се запознаете тук.
КАКВО НАПРАВИХ И КАК РАЗПЛЕТОХ ТОЗИ ТОЗИ КАЗУС?
Първо, разбира се, изслушах целите на Калоян и неговият баща Пламен. В магазина ми, аз си водих записки по казаното от момчето, вече щрихирах фитнес програмата му в съзнанието си. Ето каква трябваше да включва тя:
- цялостно загряване на мускулните групи;
- упражнения за плътност в гърба;
- упражнения за ширина в гърба;
- базови фитнес движения със свободни тежести;
- приложение на два основни фитнес принципа – принцип на изоставащите мускулни групи и принцип на индивидуалността;
- диета, съдържаща протеин във всяко едно хранене с цел покачване на мускулната маса;
- повече вода през деня;
Фитнес програма при сколиоза
Важни за кардио-фитнес частта са:
- броят работни повторения
- почивките между работните серии
- конкретната и правилна за индивида амплитуда
Основен акцент, в програмата разбира се бяха базовите фитнес упражнения за маса и плътност в гърба:
Базови фитнес упражнения при сколиоза:
Диета (хранене) при сколиоза
Важни за диетата при сколиоза са следните стъпки:
- учестено хранене с макаронени продукти, заради съдържащите се в тях мед, бор, желаязо и магнезий;
- засилено присъствие на витамин Ц и Е – в рибата, ядките, сушените плодове, заради сформирането на костан тъкан, както и в храни като цитрусовите плодове;
- консумация на храни с богато съдържание на витамин Д – скумрия, цели яйца и др.;
Базови нутриенти при сколиоза:
Какво да не присъства в режим на сколиоза?
- прекомерната употреба на сол и мазнини с животински произход действа неблагоприятно върху ставите и костите;
- ограничава се приемът на кафе и силен черен чай – кофеинът в тях отмива калция от костите;