Вместо въведение …
Много се чудят дали е по-добре да приемате протеин на прах преди или след фитнес залата или тренировка. Всъщност за всеки вид протеин (казеин, суроватков, телешки, яйчен, от сьомга и т.н.) има идеално време от деня, в което да ги приемате, за да увеличите максимално ефекта си върху мускулите, възстановяването и надграждането на вашите резултати. Не само спортни такива, но и здравни.
Често ми задават следния въпрос:
„Трябва ли да се приемат протеин на прах преди или след фитнес залата?“
В тази статия искам да изясня концепцията кога да приемате различните видове протеини на прах и да ви дам някои лични предложения за това кога и как да приемате протеини през деня. Но това не означава, че имате нужда от тях!
Протеините на прах приемайте ако имате нужда и спазвате конкретна цел. Всеки протеин има своя собствена калоричност, аминокиселинна стойност и изборът „Да приемам ли протеин“ зависи от целите и пътя, по който трябва да вървите, за да ги осъществите.
Протеини на прах: за какво са те?
Протеините на прах са храна, така че няма точно и прецизно подходящо време за това, кога да ги приемате. Часовете преди и след тренировка са (макар и на различни нива – както казах това зависи от индивидуалните цели, калории в диетата, стратегията и т.н.) еднакво важни за храненето на човек, който търси натрупване на мускулна маса или загуба на мазнини. Или здраве?
Основната цел трябва да бъде постоянно снабдяване с протеин през деня. Всъщност, за разлика от въглехидратите и мазнините, протеините не могат да се съхраняват в организма за по-дълга употреба (например въглехидратите се складират като гликоген), както е при другите два макронутриента. Синтезът на протеини е неудържим процес, подобно на монтажна линия, която никога не спира.
Ето защо е необходимо да има поток от аминокиселини от пълноценни протеини (каквото не е веганството и на второ място вегетарианството) колкото е възможно по-непрекъснат и разпределен през целия ден процес.
Протеини на прах – кога се приемат?
Сутрин
Изборът на типа протеин, основан на времето на деня е от съществено значение. Например сутрин, когато се събудите, е добре да вземете източник като изолиран суроватъчен протеин, защото скоростта на храносмилане е отлична и следователно може да осигури азотен материал бързо след почивка и нощно гладуване, за да спрете катаболизма от предишните часове.
Бързи примери:
През деня
През деня обаче, извън тренировките, протеините, които изискват по-бавно храносмилане – като яйчни протеини или месни протеини – ще бъдат значително по-подходящи, тъй като ни позволяват да останем в положителния азотен баланс повече часове.
Когато не е възможно да приемаме друга храна в продължение на няколко часа (например по причини за работа или преди да спим), ще ни трябват протеини с много дълго храносмилане, като казеини на прах, които ще бъдат ключът към по-голяма хипертрофия и по-малко катаболизъм през нощта.
Бързи примери:
Преди или след тренировката?
В други критични моменти, като например в часовете преди тренировка, в периодичната тренировка и в часовете непосредствено след тренировка – където тялото ще бъде по-настроено за усвояването на хранителните вещества, които ще възстановят загубените запаси от въглехидрати / азот по време на интензивни активност, препоръчително е да се използват заедно с въглехидратиte, високо смилаеми протеини, пептиди или незаменими аминокиселини.
В моя протокол преди тренировка, за да съм сигурен, че имам постоянен поток от високо усвоими протеини и въглехидрати, използвам изолиран суроватъчен протеин около един час преди тренировка. Смесвам протеини с дял мазнини и въглехидрати, така че аминокиселините и глюкозата да присъстват в кръвообращението постоянно и дълго време. Затова предлагам буквално иноватични суплементи, които са точно за тази цел:
Защо е важно да приемате протеин след физическо натоварване (тренировка)?
Защото има разлика между това да приемете пилешко месо и протеин на прах.
Вие сте тренирали (надявам се с правилно подредена концепция). Кръвта е все още в мускулите ви, а на вас ви трябва „храна“, нали така? И тъй като се надявам, вече трайно да сте разбрали поне моята позиция, протеините на прах „химия“ ли са, а знаете вече, че не са, всъщност те се оказват единственото решение, което максимално бързо ще усвоено!
Точно така – аминокиселиннитя профил на протеините на прах с висока биологична стойност (затова истинките протеини трябва леко да ви киселеят и да не са толкова „вкусни“) се приемат 10-15 минути след тренировка, за да може всяка клетка, която има нужда от репарация, да „дръпне“ своят набор от аминокиселини.
Вече за храненето ви след тренировка, тук също трябва да спазите правила. Наблегнете до час след приема на протеин на прах на съотношението описано в материала за следътренировъчно хранене.
Вместо извод …
Високо смилаемите протеинови пудри до скоро се считаха за културистични продукти. Не! Това са унисекс формули за деца, младежи, зрели хора, възрастни и такива с проблемни състояния, които ако знаят как, ще излвкат повече ползи, от колкото ако същите хора продължават или да пренебрегват тази категория продукти или продължават да я считат за „химия“.
Разбира се, нискокачествените и евтини (за българина това е „достъпната цена„!) протеини са химия. Може да са вкусни (споделих по-горе какъв трябва да е протеина на вкус), но с много, наистина толкова дълги вериги полипептидност, че стомаа и червата не ги усвояват.
Има опция да не ползвате протеини на прах, но ако искате резултати, имате цели – структурирайте добре диетата си и планирайте разумно тренировъчната част, за да не „прегорите“ в зоната на вашето старание. Това е валидно и за всички, които разбраха, че достъпна цена за качество няма като термин.
Обратно към раздел „Добавки“
1 коментар